Slatki krompir – Batat – Izuzetno vrijedna namirnica koja odbija mnoge bolesti

-

Batate su brašnasti gomolji nalik repi (Ipomea batatas) svojstvenog slatkastog ukusa. Slatki krompir, batat (lat. Ipomoea batatas; porodica Convolvulaceae) je jestiva biljka rasprostranjena u tropskim dijelovima Amerike i u velikoj mjeri uzgajana u tropskoj i umjereno toploj klimi.

Sa botaničke tačke gledišta, on nije u vezi sa krompirom jer ima pravougaoni ili zašiljeno ovalan, gomoljast korijen. Boja kore varira od svijetložutomrke, preko smeđe do ljubičastocrvene. Iako se popularno naziva “slatki krompir”, batat je zapravo tek daleki rođak običnog krompira.

- Google oglasi -

To gomoljasto korijenje može se kuhati, pržiti ili mljeti da se dobije brašno. Mladi listovi se pripravljaju i jedu kao spanać. Izuzetno je ukusan. Uspijevaju u Španjolskoj i Francuskoj, a domovina im je Južna Amerika. U Andaluziji batata u potpunosti zamjenjuje krompir. Oko 1850. godine zbog nestašice krompira i prijetnje gladi, sadili su batatu po Njemačkoj, pa čak i oko Pariza. Lako se kulinarski obrađuje. Od batata se priprema brašno od kojeg se mogu načiniti hljeb, vino i mnoga druga jela. Po kemijskom sastavu batata je vrlo slična krompiru; ali sadrži nešto više proteina…

Slatki krompir

Batat ili slatki krompir je visoko energetska kultura sa visokim postotkom škroba a malo šećera, kod koje se za jelo koriste sekundarna zadebljanja korijena koja se često pogrešno nazivaju gomoljima, a može se konzumirati i mlado lišće.

Osim što je iznimnog ukusa, batata je veliki izvor minerala i vitamina pa tijelo opskrbljuje važnim antioksidansima. Najveća mu je vrijednost velika količina beta-karotena (200 g batata daje istu količinu beta-karotena kao i 5 kg brokule!!!).

Količina od samo 140 g batata u potpunosti osigurava dnevnu potrebu za vitaminom E, koji je izuzetno važan jer štiti organizam od srčanih tegoba i začepljenja krvnih žila. Antioksidansi su ujedno važni i za dobro funkcionisanje mozga (prevencija kod Alzheimerove bolesti i sl.).

- Google oglasi -

Slatki krompir, kao energetski vrijedna namirnica je izuzetno važan i za ljude koji imaju problema s povišenim šećerom, čije zdravlje zavisi upravo o stabilnom nivou glukoze u krvi.

Naime, zbog vrlo niskog glikemičkog indeksa koji omogućava slabiju apsorpciju glukoze, konzumacijom batata nema štetnog stresa za organizam. Osim toga batat je praktički bez masti, kolesterola i sadrži vrlo malo natrijuma (čija prevelika količina može biti uzrokom povišenog pritiska). Batat je veliki izvor dijetalnih vlakana, koji su neophodni za pravilno funkcionisanje probave, čime se smanjuje rizik od raka debelog crijeva i sličnih bolesti.

Nutritivna vrijednost

Porcija od 100 grama batata sadrži 90 kalorija, a ista količina običnog krompira – 93 kalorije, tako da u ovom pogledu batat je tek malo bolji od krompira.

Batat i običan krompir u sebi skoro nemaju masnoća i posjeduju iste količine bjelančevina i ugljikohidrata. Udio ugljikohidrata u batatu i običnom krompiru je 21 grama na 100 grama svake namirnice.

Slatki krompir za zdravlje

Izvrsna nutritivna vrijednost
Batat je izvrstan izvor vitamina, minerala i vlakana, što znači da doprinosi zdravlju probave.

Doprinosi zdravlju crijeva
Visok udio vlakana i ranije spomenuti antioksidansi su značajno pozitivni za zdravlje crijeva i probavnoga trakta. U batatu nalazimo dvije vrste vlakana: topiva i ne topiva. Ljudski organizam ih ne može razgraditi već ona prolaze cjelovita kroz probavni trakt i tako čiste crijeva, pomažu probavi, ali i daju dulji osjećaj sitosti.

Doprinosi zdravom vidu
slatkikrompir je bogat izvor beta karotena, antioksidansa odgovornog za narančastu boju u ovom povrću. Beta karoten se u organizmu pretvori u vitamin A i koristi kao receptor svjetla u ljudskim očima. Manjak vitamina A u organizmu može dovesti do vrste sljepoće koja se naziva sindrom suhog oka, a unos namirnica koje obiluju beta karotenom smanjuje rizik od ove bolesti.

Slatki krumpir za imunitet
Kako je rečeno, narančasti batat je bogat beta karotenom koji se u organizmu pretvara u vitamin A, a upravo je on ključan u zdravlju imunološkog sistema. Osim toga, ovaj vitamin je ključan za održavanje zdrave sluznice, posebno sluznice crijeva.

Upravo su crijeva mjesto u tijelu koje je izloženo mnogim potencijalnim patogenima, stoga je zdravlje crijeva svakako nešto o čemu treba voditi brigu.

Prevencija raka
Beta-karoten iz slatkog krumpira je snažan antioksidans. Istraživanja su pokazala da osobe koje jedu hranu s visokim udjelom beta-karotena imaju smanjen rizik od karcinoma. Batat je pokazao djelotvoran učinak na smanjenje rizika od raka pluća, debelog crijeva i želuca.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Progesteron i estrogen – Šta nam rade ti ženski hormoni

Progesteron i estrogen su ženski hormoni koji utiču na...

Ako vaše ŽUTO IZ UŠIJU promjeni boju, POD HITNO idite kod ljekara

Miris, boja i struktura voska iz ušiju, čija je...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas