Slatki pelin (Artemisia annua) ili kako se u narodu još zove bejturan je biljka vrlo karakterističnog izgleda. Ima lišće koje izgledom podsjeća na paprat dok miris biljke podsjeća na kamfor. Može narasti čak i do 2 m visine te je rasprostranjena najviše u sjevernoj Aziji i Indoneziji, a zbog svoje učinkovitosti se uzgaja širom svijeta.
Cvjetovi su joj viseći, glavičastog oblika, žućkaste boje. Podsjećaju na grozd. Cvjeta ljeti, u julu i augustu. Listovi su trakasti i liče na paprat, beru se neposredno prije cvjetanja, jer su tada najbogatiji artemisininom.
Botaničari je zovu Artemisia Annua, a u farmaciji je poznata pod nazivom Herba Artemisiae Annuae. Za slatki pelin na engleskom jeziku se koriste izrazi sweet wormwood, annual mugwort, annual wormwood, sweet Annie. Znanstvenici s njemačkog Instituta Max-Planck u Potsdamu istražuju kako pomoći oboljelima, kako ih liječiti od koronavirusa i to uz pomoć jedne “obične” ljekovite biljke – slatkog pelina.
Slatki pelin
Otporna i plodna biljka poznata kao slatki pelin ili Artemisia annua sadrži snažni sastojak koji bi mogao postati novo ljekovito oružje u borbi za suzbijanje globalne pandemije COVID-19. Slatki pelin ili Bejturan je bogat brojnim ljekovitim sastojcima od kojih je najčešće spominjan i korišten artemisinin. Sadržaj artemisinina ga čini moćnim u borbi protiv virusa, bakterija, parazita, gljivica. U posljednje vrijeme se primjenjuje u borbi protiv nekih vrsta malignih tumora.
Većina ljekovitih komponenata biljke nalazi se u lišću, stabljikama, cvjetovima i sjemenkama. Seskviterpen trioksan lakton, artemisinin, koji sadrži peroksidni most bitan za njegovo ljekovito djelovanje, glavni je aktivni spoj u slatkom pelinu.
Najveća koncentracija artemisinina nalazi se u njegovom lišću prije cvatnje. Koncentracije artemisinina iz divlje Artemisije kreću se od 0,01% do 0,5% (m / m). Etnofarmakološka studija pokazala je da se 40% artemisinina može ekstrahirati iz nadzemnih dijelova biljke jednostavnom metodom pripreme čaja.
Čaj od slatkog pelina
U 250 ml prekuhane vode dodati 2 čajne žlice slatkog pelina. Poklopiti i ostaviti 15 minuta te procijediti i piti. Može se piti tri puta dnevno najbolje 2 sata pije jela.
Slatki pelin kao lijek
Ljekovitost slatkog pelina je ogromna, i on spada u bilje koje pored svog antivirusnog, antibakterijskog i antigljivičnog djelovanje uništava širok spektar parazita koji žive u organizmu pa se ujedno može koristiti i preventivno, kao lijek za sljedeće bolesti i tegobe:
- snižavanje povišene tjelesne temperature
- kod groznice
- liječenje malarije
- virusa
- bakterija
- gljivica
Brojne su prednosti i ljekovito djelovanje koje posjeduje slatki pelin.