Sezona šljiva, slatkog voća okruglog ili ovalnog ploda te plave, crvene ili žute boje, zavisno od sorte. Šljive su porijeklom iz Azije, a u antičko doba u njima su već naveliko uživali Grci i Rimljani koji su ih sušili i tako čuvali.
Domaćim džemom načinjenim od tih plodova slade se mali i veliki, kao svježi osvajaju slašću, a suhi su zbog blagotvornog dejstva, na visokoj cijeni. Vrijednost šljive leži u njenom sastavu: na 100 g cak je 87 g vode i 11 g ugljenih hidrata, a ostalo su vlakna i bjelančevine.
Od vitamina ima najviše betakarotena, vitamina C i E, folne kiseline itd., a od minerala najviše je kalijuma, fosfora, magnezijuma, natrijuma. Dijetetska vlakna pomažu pri snižavanju kolesterola u krvi i kod zatvora.
Šljive, kao i jabuke, višnje, kruške i marelice sadrže sorbitol- šećerni alkohol koji se koristi kao zamjena za šećer u proizvodnji slatkih dijetetskih proizvoda za dijabetičare i ostale osobe koje paze na unos šećera. Kada ih kupujete, svakako pripazite na to da su plodovi čvrsti i neoštećeni i da imaju peteljke. Površina treba biti malo zamagljena što je znak da se sa šljivama dobro postupalo.
Budući da brzo dozrijevaju, šljive u hladnjaku možete čuvati najviše tri dana. Držite ih odvojeno od ostalog voća i povrća, u papirnatoj vrećici, jer dozrijevajući oslobađaju plin etilen što ubrzava zrenje ostalog voća i povrća.
Zamrznute šljive možete čuvati do tri mjeseca, prije ih prepolovite i izvadite im koštice. Stavite polovine kožom prema dole na tanjir i tako ih zamrznite. Zatim ih spremite u plastične vrećice i vratite u zamrzivač.
Šljive su ukusne dobre izvor zdravlja
Samo što su ovo na slici borovnice!!