Biljni estrogen koji sadrži soja može da otkloni neželjene efekte prijelaznog perioda. Period menopauze predstavlja veliko socijalno i psihološko opterećenje za većinu žena.
Ona se najčešće javlja poslije 45. godine života, a rezultat je nedostatka hormona estrogena koji jajnici prestaju da luče. Javljaju se toplotni udari, obilno noćno znojenje, osteoporoza, a u ovom periodu žene su mnogo više izložene i kardiovaskularnim bolestima.
Da bi se ove bolesti spriječile i odložile, neophodno je da žena u menopauzi bude u žiži interesovanja zdravstvene službe, ljekara opšte prakse, ginekologa, kardiologa, endokrinologa, jer su prve godine nakon prestanka mjesečnih ciklusa najbitnije godine u kojima se može započeti prevencija.
Hormonsku terapiju koriste mnoge žene u svijetu. Ona je efikasna, popravlja subjektivno stanje pacijentkinje, a ukoliko se dovoljno dugo uzima može pouzdano da spriječi osteoporozu i njeno napredovanje. Dobro djeluje i na sve druge organe, kao što su krvni sudovi, srce, mozak, koža… Da bi hormonska terapija bila bezbjedna, pacijentkinja se prije njenog uvođenja mora podvrgnuti dodatnim pregledima, prije svega, ginekološkom i pregledu dojke, kako bi se smanjio eventualni rizik vezan za ovu terapiju…
Ishrana bogata sojom
Poznato je da i neke biljke sadrže estrogen. Istraživanja su pokazala da Japanke gotovo nemaju simptome klimakterijuma, jer je njihova ishrana bogata sojom koja je najveći prirodni izvor biljnog estrogena. Zrna ove proteinske biljke bogat su izvor izoflavina, supstance koja se ubraja u grupu fitoestrogena. Kako u ishrani žena u Europi soja nije zastupljena u većim količinama, farmaceutska industrija napravila je preparat „foto soja“, za koju se tvrdi da može da bude dobra zamijena za hormonsku terapiju, a uz to zaštitno djeluje na dojke i maternicu. Preparat smanjuje broj valunga, sprječava osteoporozu, tj. smanjenje koštane mase, kao i „loš„ LDL kolesterol, sprječava bolesti srca i krvnih sudova.