Zova ili bazga je u punom cvatu i svakako je vrijeme da taj predivan miris i aromu pospremimo i za naredne mjesece. Najpopularnije varijante konzumacije cvijeta bazge su pohanje u smjesi za palačinke, sirup i čaj, a sirup se radi i od bobica kad dozriju. Mi smo samo za Vas izdvojili najbolji recept za sok od zove (bazge) i donosimo ga u potpunosti…
Cvijet bazge ili zove je bogat flavonoidima, glikozidima, taninima, karotenima i vitaminom C. Klorogena kiselina u biljci može smanjiti simptome alergijske, regulisati probavu i razinu glukoze u krvi. Zova također sadrži i eritrodiol i oleanolnu kiseline, te djeluje protuupalno, analgetski i antikancerogeno.
Ova biljka jača imunitet i čisti toksine iz tijela, potičući radi limfnih žlijezda. Time se smanjuje opterećenje jetre koja je odgovorna za čišćenje organizma. Ekstrakt cvijeta bazge najbolji učinak ima kod djece koja se bore s čestim prehladama, pogotovo u zimskim mjesecima.
Sok od zove bakin recept
Bazgini ili zovini se cvjetovi beru za sunčana vremena i to samo oni potpuno rascvjetani sa žutim sladonosnim prahom. Pazite gdje je berete, zagađena mjesta i kanali nikako nisu dobra opcija, potrudite se i pronađite onečišćeni grm ove mirisne i ljekovite svibanjske ljepotice.
Ovo je mjera za otprilike 4 L sirupa, ukoliko želite više ili manje prilagodite omjere svojim potrebama. A to znači da ćete na 10 cvjetova koristiti litru vode, kilu šećera i jedan limun, odnosno na 100 cvjetova trebat će vam 10 litara vode, 10 kilograma šećera i 10 limuna, po mogućnosti nešpricanih.
Trebat će vam i veće posude, kao i čiste pripremljene staklene boce sa čepovima za skladištenje. Što se tiče ‘light’ varijanti sa manje šećera, znajte da je šećer prirodni konzervans i da smanjivanjem njegovih omjera za pripremu riskirate kasniju kvarljivost sirupa.
Potrebni sastojci za sirup:
- 30 cvjetova zove
- 3 l vode
- 4 dkg limunske kiseline
- 3 limuna
- 3 kg šećera
Priprema sirupa:
- Potopite cvjetove bazge u vodu sa limunskom kiselinom i na kriške izrezanim limunima s korom. Dobro izmiješajte i ostavite da odstoji na hladnom i tamnom mjestu 24 sata.
- Drugi dan tekućinu procijedite pa dodajte šećer i dobro promiješajte. Ostavite da stoji još 24 sata uz povremeno miješanje.
- Nakon 48 sati sirup je spreman za pretakanje i skladištenje u staklene boce. Na ovaj ga način možete čuvati do godinu dana na hladnom i tamnom mjestu.
- Sok se pije razrijeđen sa vodom, a možete koristiti i mineralnu gaziranu vodu za pripremu soka.
Ljekovita svojstva soka od zove
Sirup od zove je tradicionalan napitak i priprema se po bakinom receptu. Osim što se od mješavine sirupa i vode dobija ukusan sok od zove, on je uz to i veoma ljekovit.
Zbog tih svojih laksativnih, diuretičkih i detoksikacijskih svojstava odlična je kao pomoć u mršavljenju.
Ova biljka može pomoči kod akni, čireva, konjunktivitisa i kožnog osipa. Osim kao laksativ, djeluje i kao diuretik te doprinosi zdravlju bubrega. Koristi se u stanjima gdje je potrebno jače znojenje.
Bazga (Zova) kao lijek – Ljekovita svojstva
Veliki je saveznik u sprječavanju gripe i prehlade jer jača imunitet. Osim toga, zova ima antivirusno i antimikrobno djelovanje.
Ako osjećate da ćete dobiti gripu, popijte čaj od osušenih cvjetova zove ili jednostavno pijte domaći sok od zove. Ova biljka je korisna kod astme i upale disajnih puteva, jer olakšava disanje i pomaže kod iskašljavanja.