Svježi listovi spanaka sadrže mnogo hranljivih sastojaka, zbog čega se ovo zeleno povrće od davnina cijeni i kao lijek.
Spanak je dostupan tokom cijele godine, ali ga prvenstveno treba jesti od marta do maja, a potom i u prvim jesenjim mjesecima – u septembru i oktobru.
Ovo povrće ima izražena antioksidativna svojstva, pa pomaže u prevenciji raka debelog crijeva, smanjuje rizik od osteoporoze, srčanih i drugih bolesti.
Spanak za zdravlje
Zbog obilja vlakana odličan je za regulisanje probave, a zahvaljujući visokom procentu željeza, dobar je za popravljanje krvne slike, prevenciju anemije i snižavanje holesterola u krvi.
Bogat je vitaminom A, koji je važan za vid. Naučnici su dokazali da bolje i brže razmišljamo zahvaljujući spanaku. Ovo zdravo povrće štiti i od stresa. Jedan od karotenoida, lutein, poboljšava zdravlje, a posebno je uspešan u borbi protiv katarakte.
Dilemu da li je spanak bolje jesti u kuhanom ili presnom obliku razriješili su nutricionisti. Svjež, sirov spanak ima blagoslatkasti ukus koji deluje osvježavajuće i u isto vrijeme prava je vitaminska bomba za organizam.
Salata od svježeg spanaka, sa sitno isjeckanim bijelim lukom, sokom od sveže iscijeđenog limuna i kašičicom maslinovog ulja odličan je čistac krvnih sudova. Kuhan spanak poboljšava ukus jelima od tijesta i djeluje laksativno, pa je idealan u borbi protiv opstipacije.