Ako nam hrana daje energiju, onda se nakon unosa iste ne bismo trebali osjećati umorno. Spavanje poslije ručka i osjećaj posebne vrste umora u većine ljudi su česta pojava.
Pogledajte koje su to četiri greške u obrocima zbog kojih nam se javlja veliki umor nakon jela.
Trebali biste razmisliti o promjeni prehrambeni navika.
Spavanje poslije ručka
Salata bez proteina
Ako ručak poželite imati u nešto laganijoj varijanti te odaberete salatu, morate paziti da ta salata sadrži proteine. Prečesto su salate prepune hrskavih dodataka ili raznih dresinga koji obiluju ugljikohidratima.
Proteini su zbilja važna sastavnica naših obroka jer nam oni daju energiju. Ubacivanjem komadića grill piletine ili, pak, tunjevine u salatu svakako ćemo uspješno i ukusno izbjeći poslijepodnevnu pospanost.
Prevelike porcije
Ako naručujete sebi hranu za ručak, često ćete dobiti prevelike porcije te će vas kalorijski suficit jednostavno umoriti. Umjesto da svaki dan jedete raznoraznu brzu hranu, spremite ručak, temeljen na proteinima, sebi doma. Na taj način možete kontrolirati ono što jedete.
Pogrešan odabir ugljikohidrata
Ako na poslu jedete grickalice ili slatkiše koji će nam na brzinu podignuti energiju i razinu šećera u krvi, nakon nekoga vremena opet ćete osjetiti umor. Naime, jednako kako je ta energija, odnosno razina šećera u krvi, brzo došla brzo će i otići. Zbog takvih velikih i brzih oscilacija naš će organizam jednostavno poželjeti – malo odmoriti.
Ne pretjerujte sa tjesteninom
Dodatna doza ugljenih hidrata prisutna u tjestenini, hljebu i pizzi podstiče nivo šećera u krvi i pretjeranu proizvodnju hormona insulina koji pospješuje umor i pospanost.
Tjestenina, hljeb i pica donose mješavinu supstanci koje podstiču opuštanje, sadrže vitamine grupe B i triptofan, koji podstiču pospanost.
Voće prije ili poslije jela
Savjetuje se jesti voće sat vremena prije i dva sata poslije obroka iz razloga što se voće probavlja brže nego drugi obrok. Još neprobavljeni obrok usporit će probavljanje voća te se ono, zbog dugog procesa, može fermentirati u crijevima i uzrokovati žgaravicu, neugodno podrigivanje i druge probavne smetnje.
Ni kava ni čaj nakon obroka
I čaj i kava imaju svoje pozitivne učinke kada se pije u umjerenim količinama, a benefiti čajeva ovise od vrste do vrste i stvarno ih je bezbroj. No, neke vrste biljnih čajeva usporavaju ili sprječavaju apsorpciju željeza iz hrane, pogotovo željeza iz hrane biljnog porijekla.
Kava, s druge strane, može spriječiti i apsorpciju željeza i do 60 posto. Razlog tome je što ova dva napitka, kao i kakao, sadrže polifenole, biljne spojeve snažne antioksidativne aktivnosti.
>>Zašto nam se javlja pospanost i umor nakon jela?