Srčenjak ili srčenica odličan biljka u borbi protiv infekcije i upala

-

Srčenjak (Polygonumbistorta) je višegodišnja zeljasta planinska biljka. Raste na vlažnim planinskim livadama i oko bara, ali može da se sretne i na vlažnim livadama nizina i, malo rjeđe u šumskim predjelima. Prijaju mu vlažna, slabo kisela i rastresita zemljišta. Srčenjak biljka je rasprostranjena u skoro svim dijelovima Evrope, Azije i Sjeverne Amerike. Kod nas ga ima u centralnoj Srbiji (Kopaoniku), istočnoj (Staroj planini), zapadnoj (Tari, Maljenu), jugozapadnoj (Zlatiboru, Pešteru) i na Kosovu (sjeverne padine Šare, Koprivnik, Rugovo). U Srbiji je poznat pod mnogim narodnim imenima, kao što su volujsko zelje, želudnjak, želičara, jermen, kacja trava, mali srčanik, račjak, srčanica, srčenjača, trava od srdobolje, trava od srca, štavljika.

Iznad zemlje iz rizoma izrasta jezičasto kopljasto lišće i stabljika visine do jednog metra, koljencima izdijeljena na članke, od čega i potječe naziv polygonum (polys – mnogo i gony – koljeno). Na stabljici su rijetko raspoređeni listovi različitog oblika i veličine, na licu goli, dok na naličju mogu biti sa voštanom navlakom ili dlakavi. Cvast je vršni, debeo, valjkast ili ovalno glavičast klas, koji je složen od cvjetića svjetlo do tamno ružičaste boje.

- Google oglasi -

Srčenjak cvjeta od maja do jula. Plod je trostrani oraščić boje kestena, veličine 3,5-4 mm.

Srčenjak biljka

Za jelo služe sasvim mladi listovi i stabljike. Od njih se spremaju čorbe, variva i salate. Mladi listovi sadrže oko 50 mg vitamina C. U engleskoj kuhinji je poznat puding koji se pravi od listova srčenjaka.

U ljekovite svrhe upotrebljava se izvađen i osušen podanak srčenjaka – Bistortaerhizome. Vađenje podanka obavlja se u martu ili aprilu, odnosno septembru ili oktobru. Izvađen podanak treba najprije očistiti od korenja, stabljike, truleži i slično, a zatim oprati u hladnoj vodi. Poslije čišćenja, rizom treba isjeći u sitne komadiće i osušiti na hladnom i vjetrovitom mjestu. Osušen podanak nema mirisa, ukus mu je vrlo opor i pomalo gorak. Treba ga čuvati zaštićenog od svjetlosti i ne duže od dvije godine. Rizom srčenjaka od biološki aktivnih supstanci sadrži 15-36 posto katehinskog tanina, do 30 posto škroba, taninsko crvenilo, proteine itd.

Podanak srčenjaka koristi se za izradu dekokta, ekstrakata i složenih čajeva, koji se upotrebljavaju u liječenju malokrvnosti, proljeva, upala usta i desni, u vidu obloga, za ispiranje gnojnih rana, hemoroida i raznih kožnih oboljenja. Crijevni trakt podstiče na rad. Primjenjuje se i u ginekologiji.

- Google oglasi -

Čaj od srčenjaka

1 supenu kašiku korijena srčenjaka preliti sa 6 dcl kipuće vode, ostaviti poklopljeno 15 – 20 min zatim procijediti. Piti tri puta dnevno prije jela po 2 dcl čaja. Čaj ne sladiti.

Kod stomačnih tegoba se pomješa po 20 g korijena srčenjaka, 20 g korijena šumske jagode, 20 g kamilice i 20 g plodova borovnice. Sve se isitni i promiješa, odvoje se tri supene kašike mješavine i kuha u 0,5 l vode pet minuta u poklopljenoj posudi. Ostavi se preko noći da odstoji, a sutradan pije umjesto vode.

Upala usta i ždrijela se liječi kada se pomiješa po 20 g korijena srčenjaka, 20 g anisa, 20 g hajdučice, 20 g kamilice i 20 g žalfije. Dvije kašike mješavine popari se sa 3 dl ključale vode, poklopi i ostavi dva sata. Zatim se procijedi, a čajem se ispiraju usta i grlo.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Chia sjemenke za mršavljenje: Kako ih koristiti s limunom i jogurtom za najbolje rezultate

U potrazi za zdravim načinima mršavljenja, prirodni sastojci poput chia sjemenki sve više dobijaju na popularnosti. Chia sjemenke za...

Sok od koprive: Kako napraviti prirodni napitak za čišćenje krvi i jačanje imuniteta

U svijetu prirodnih napitaka, sok od koprive zauzima posebno mjesto zbog svog bogatog sastava i brojnih zdravstvenih koristi. Ova...

Može li cimet i med zaista pomoći u mršavljenju? Otkrijte jednostavan recept!

Cimet i med su već dugo poznati po svojim zdravstvenim benefitima, a sve više ljudi otkriva kako ova dva...

Tradicionalne tehnike farbanja jaja sa lukom, vinom, biljkama i aluminijskom folijom

Uskrs je nezamisliv bez šarenih i ukrašenih jaja koja simbolizuju novi život, buđenje prirode i porodično zajedništvo. Danas postoji...
- Google oglasi -

Tinktura od koprive: Ljekoviti dar prirode koji možete napraviti sami

Tinktura od koprive sve je popularniji prirodni preparat među ljubiteljima biljne medicine, a razlog tome leži u njenim izuzetnim...

Čaj za heliko bakteriju – prirodna pomoć u borbi protiv infekcije

Helicobacter pylori, poznata i kao heliko bakterija, česta je bakterija koja može uzrokovati razne probavne tegobe, uključujući gastritis, čireve...

Ovo morate pročitati

Zbog ovoga ćete se već danas željeti riješiti ovisnosti o kafi

Prva stvar na koju pomislite kad ujutro otvorite oči...

Crnjuša – Biljka koja može izliječiti reumu

Crnjuša (lat.Erica Carnea) pripada porodici vrijesova. Botanički je srodna...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas