Šta jača imunitet pitanje je koje se postavlja ovih dana sve više? S obzirom da je sezona prehlade i gripe, te se pojavio svima dobro poznati koronavirus koji je obuhvatio skoro cijeli svijet, stoga je sada pravo vrijeme da povećate unos namirnica koje će ojačati vaš imunitet.
Osim dobrog poznatog vitamina C koji je poželjno unositi u organizam raspitali smo se na koji još način možemo ojačati imunitet, i koje namirnice je poželjno koristiti a koje izbjegavati.
Naravno prehrana vas neće učiniti 100% otpornima na gripu i prehladu niti će vas zaštiti od koronavirusa, ali konzumacija ove hrane može ojačati vaš imunitet i pomoći vam da izbjegnete bolesti. Također, ove namirnice vam mogu pomoći da prije ozdravite.
Šta jača imunitet
Potrebno je organizam opskrbiti antioksidansima koji su učinkoviti kod zaštite organizma. Tu se naročito misli na vitamine A, C i E, selen i cink, karotenoide i drugo. Stoga treba jesti brokule, paradajz, artičoke i bobičasto voće. Za snažan imunitet tu je i bijeli luk, limun i praziluk. Dobro je da se na trpezi nađe i pileća juha od temeljca. Maslinovo i riblje ulje, ali i tuna, skuša, srdela i losos. Folna kiselina, mangan, riboflavin i željezo vam također mogu pomoći da kroz sezonu gripe prođete potpuno bezbolno.
Također, koštunjavo voće koje obiluje vitaminima i mineralima sadrži jednostruko nezasićene masti esencijalne omega-3 masne kiseline i fitosterole koji na čudesan način poboljšavaju zdravlje trebalo bi biti dio naše ishrane.
No, evo i šta bismo prema mišljenju stručnjaka trebali izbjegavati.
Nikotin i alkohol, šećeri, bijelo brašno, konzervirana hrana, gotova jela, pržena hrana, industrijske prerađevine mogu oslabiti naš imunitet, stoga to izbjegavajte. Također, nezasićene biljne masti poput suncokretovog ulja koje sadrži omega-6 masne kiseline mogu sprječavati stvaranje limfocita i tako oslabiti imuni odgovor našeg organizma pa ih treba izbjegavati.
Preporučuju se mjere predostrožnosti koje uključuju provođenje prikladnih higijenskih mjera. Kod rukovanja hranom i njene pripreme poput pranja ruku temeljite obrade hrane i izbjegavanja moguće unakrsne kontaminacije između kuhane i sirove hrane.
Perite ruke često, posebno prije jela, nakon kašljanja ili kihanja i nakon odlaska u toalet. Ako sapun i voda nisu lako dostupni koristite sredstvo za čiščenje ruku s najmanje 60% alkohola.