Migrena predstavlja vrstu glavobolje od koje, prema svjetskim statistikama, pati prosječno oko 11 % svjetskog stanovništva i koja je sedmi uzrok onesposobljenosti u svakodnevnom životu. Shodno tome, pravilan pristup liječenju je ključan u poboljšanju kvalitete života zahvaćenih osoba. Migrena muči veliki broj ljudi mlađe i srednje životne dobi. Mi smo se potrudili da saznamo šta je dobro za migrenu i istražili koji prirodni lijekovi pomažu kod glavobolje.
S obzirom na prisutnost aure, migrene kao specifičnu skupinu glavobolja dijelimo na migrene bez aure i migrene s aurom.
Migrena spada u tzv. vaskularne glavobolje jer arterije u mozgu uzrokuju glavobolju i upravo one objašnjavaju tipičan karakter boli u migrene: pulsirajući, nabijajući, poput otkucaja srca. Tipična je lokalizacija glavobolje u migrene: boli pola glave. Obično bol počne u zatiljku i širi se iza oka i u sljepoočicu, desno ili lijevo, često prevladava jedna strana glave, rjeđe boli cijela glava. Bol je nerijetko praćena mučninom, povraćanjem i poremećajem vida.
Šta je dobro za migrenu
Đumbir
Ljekoviti đumbir odličan je protiv glavobolje i pravi je prirodni lijek za trenutačno olakšanje bolova u glavi. Pomaže u smanjenju upale krvnih žila u glavi, a time ujedno smanjuje bol. S obzirom na to da pospješuje probavu, koristan je i za ublažavanje mučnine koja nerijetko prati migrene. Skuhajte čaj od korijena đumbira ili pomiješajte sok od đumbira i limunov sok u jednakom omjeru i popijte. Čaj ili sok pijte jednom ili dvaput dnevno.
Obloge za migrenu
Stavljanje ledenog obloga na stražnji dio vrata može znatno ublažiti migrenu jer hladnoća smanjuje upalu koja pridonosi intenzitetu glavobolje, a uz to ima anestetski učinak. Vjerovali ili ne, čak i samo namakanje stopala u toploj vodi pomoći će vam da se vrlo brzo riješite glavobolje.
Magnezij za migrenu
Uzmite multivitaminski suplement koji sadrži i magnezij. Taj mineral pomaže u smirivanju živaca, a oni tokom napada migrene postaju izuzetno napeti. Neka su istraživanja pokazala da osobe koje pate od migrena često imaju manjak magnezija u organizmu.
Količinu magnezija u organizmu možete povećati i unosom namirnica kao što su brokula, špinat, soja i slično. “Magnezij kao lijek“
Koenzim Q10
Istraživanje objavljeno prije mnogo godina u stručnom časopisu Neurology pokazalo je da je koenzim Q10 superiorniji u sprečavanju napadaja migrene nego placebo, a još dva istraživanja nakon toga dokazala su da Q10 zaista smanjuje učestalost i intenzitet migrena. Preporučena doza u tu svrhu je 100 mg 3 puta dnevno.
Voda
Jeste li znali da je dehidracija jedan od najčešćih uzroka glavobolje? Trenutak kada osjetimo žeđ može značiti da smo već dehidrirani. Zato treba piti oko 2 litre vode dnevno. 10 ‘pobuna’ u tijelu koje nastaju jer ne pijete dovoljno vode.
Kako prepoznati migrenu
Kad vas boli glava, da li:
- Katkad “znate” da dolazi, i prije nego što vas zaista zaboli?
- Osjećate li bubnjanje, duboko u glavi?
- Osjećate li bol u jednoj strani glave?
- Osjećate li mučninu ili možda povraćate kad vas boli glava?
- Plačete li ili mislite da ćete poludjeti od bola?
- Imate li problema s očima – vidite svjetlace, zvjezdice, isprekidane crte?
- Ili predmeti izgledaju tamni, ne vidite ih cijele ili su čudni?
- Tako ste blijedi i iscrpljeni da vaša obitelj ili prijatelji primjećuju da ste bolesni?
- Smeta li vam buka ili svjetlo?
- Smeta li vam da vas se dotakne?
- Rado biste bili sami (iako obično kad vam nije dobro volite da vas se tješi)?
- Primjećujete li da vam je osjet mirisa promijenjen?
- Primjećujete li da se bol pogoršava kada se krećete?
- Osjećate li mravce u rukama i nogama?
- Glavobolja obično traje između 4 sata i 3 sada?
Ako ste na nekoliko od ovih pitanja odgovorili sa “da” onda ipak patite od migrene.