Ako se pitate šta je holesterol, riječ je o voštanoj, masnoj supstanci koja se prirodno nalazi u svim ćelijama ljudskog tijela. Holesterol je neophodan za mnoge važne funkcije organizma – učestvuje u stvaranju hormona, vitamina D i žučnih kiselina koje pomažu u varenju hrane. Iako se često spominje u negativnom kontekstu, holesterol nije štetan sam po sebi. Većinu holesterola proizvodi naša jetra, dok se manji dio unosi putem hrane, posebno one bogate zasićenim i trans-mastima.
U tijelu postoje dvije glavne vrste holesterola: LDL (low-density lipoprotein) poznat kao “loš” holesterol i HDL (high-density lipoprotein) poznat kao “dobar” holesterol. Ravnoteža između ova dva tipa igra ključnu ulogu u zdravlju srca i krvnih sudova.
Šta je holesterol
Holesterol nije otrov – naprotiv, tijelu je potreban za brojne biološke funkcije. Međutim, problem nastaje kada se holesterol nakupi u prekomjernim količinama u krvi. Tada može doći do formiranja plakova unutar arterija, što povećava rizik od srčanog udara i moždanog udara.
👉 Ako vas zanima kako prirodno očistiti krvne sudove od holesterola, pogledajte ovaj članak s provjerenim savjetima.
Hrana bogata životinjskim mastima (kao što su maslac, punomasno mlijeko, crveno meso i prerađeni proizvodi) povećava razinu ukupnog holesterola, naročito LDL frakcije. S druge strane, biljne masti, vlakna, voće i povrće imaju suprotan efekat i doprinose zdravijem profilu lipida u krvi.
LDL holesterol – “loš” holesterol
LDL holesterol (low-density lipoprotein) je poznat kao „loš“ holesterol jer se lako taloži na zidovima arterija, formirajući naslage koje sužavaju krvne sudove i otežavaju protok krvi. Ove naslage, poznate kao aterosklerotski plakovi, mogu dovesti do ozbiljnih komplikacija poput:
- Infarkta miokarda
- Moždanog udara
- Periferne arterijske bolesti
Povišen LDL holesterol može biti posljedica genetike, nezdrave ishrane, pušenja, gojaznosti i nedostatka fizičke aktivnosti. Zato je važno redovno kontrolisati nivo LDL-a u krvi i pridržavati se preporuka ljekara.
HDL holesterol – “dobar” holesterol
HDL holesterol (high-density lipoprotein) djeluje suprotno od LDL-a. Njegova glavna uloga je da „čisti“ krvne sudove tako što prenosi višak holesterola iz arterija nazad u jetru, gdje se dalje razgrađuje i eliminiše iz tijela. Zbog toga se HDL holesterol naziva „dobrim“.
Viši nivo HDL-a povezuje se s manjim rizikom od kardiovaskularnih bolesti. Faktori koji mogu povećati HDL uključuju:
- Redovnu fizičku aktivnost
- Zdravu ishranu (posebno maslinovo ulje, orašasti plodovi, riba bogata omega-3 kiselinama)
- Umjereno konzumiranje alkohola (npr. čaša crnog vina)
- Prestanak pušenja
Kako smanjiti holesterol?
Smanjenje nivoa holesterola, posebno LDL-a, ključno je za prevenciju bolesti srca. Evo nekoliko efikasnih i prirodnih načina kako smanjiti holesterol:
Promjena ishrane
-Smanjite unos zasićenih i trans-masti
-Jedite više voća, povrća, cjelovitih žitarica i mahunarki
-Uvrstite omega-3 masne kiseline (lanene sjemenke, riba, orasi)
-Povećajte unos vlakana – naročito rastvorljivih vlakana (npr. zobene pahuljice)
Fizička aktivnost
-Redovno vježbanje (barem 30 minuta dnevno, 5 puta sedmično) podiže HDL i snižava LDL
Hodanje, trčanje, plivanje, vožnja bicikla su idealne aktivnosti
Gubitak viška kilograma
-Čak i mali gubitak težine (5–10% tjelesne mase) može pozitivno uticati na holesterol
Prestanak pušenja
-Nakon prestanka pušenja, HDL se prirodno povećava već u roku od nekoliko sedmica
Ograničenje alkohola
-Umjerenost je ključ – prekomjerno konzumiranje alkohola može povećati nivo triglicerida i narušiti zdravlje srca
Holesterol se može sniziti kroz pravilnu ishranu, redovno vježbanje, smanjenje stresa, prestanak pušenja i, ako je potrebno, lijekovima. Ishrana bogata vlaknima, omega-3 masnim kiselinama i izbjegavanje trans-masti ključna je u ovoj borbi.
👉 Ako želite saznati koje konkretne namirnice pomažu u snižavanju holesterola, pročitajte ovaj vodič o hrani protiv holesterola.

Zaključak
Razumijevanje šta je holesterol i razlika između LDL i HDL holesterola ključno je za brigu o zdravlju srca i krvnih sudova. Kroz pravilnu ishranu, fizičku aktivnost i zdrav način života, moguće je držati holesterol pod kontrolom i spriječiti mnoge hronične bolesti. Ne čekajte prve simptome – već danas napravite korake prema zdravijem životu!