Šta prija mami i bebi, a čega bi se bolje bilo odreći?

-

trudniceTrudnoća je drugo stanje i bilo šta da poželimo, ovo uvijek treba imati na umu. Često tokom trudnoće sebe pitate “smijem li ovo ili ono?” – Dozvoljeno je sve što vam prija, ali..

U trudnoći se trebate osjećati dobro, vrijeme je da sebi ugodite što je više moguće. Što ste opušteniji, to je i vašoj bebi ugodnije, međutim ipak se zapitamo uvijek kada se stvori i najmanja sumnja da li je dobro za bebu to što radimo, jedemo i pijemo ili ne?

- Google oglasi -

U nastavku članka pročitajte najčešća pitanja koja zabrinute trudnice postavljaju svojim liječnicima tokom trudnoće…

Trudna sam, šta sad?

Kada prvi put sa sigurnošću utvrdite da ste gravidni, odnosno u drugom stanju, očekvate odgovor na sva pitanja koja vas na neki način tište, međutim svaki doktor će Vam prvo skrenuti pažnju na ovih 8 stvari koje će odgovoriti na mnoga vaša pitanja..

1. Trudnoća nije bolest.
2. Trudnoća je jednostavno – drugo stanje.
3. Većina budućih majki tokom trudnoće osjeća se dobro i zdravo.
4. Svu snagu i energiju usmjerite na razvoj svog djeteta.
5. Ponekad će promjene koje slijede u trudnoći biti i neugodne. One su normalna pojava.
6. Aktivna trudnica će neke teškoće poput bolova u leđima ili zatvor spriječiti aktivnostima.
7. Za trudnice postoji nekoliko izuzetaka kad je riječ o poslu i slobodnom vremenu.
8. Prije nego odlučite popiti tabletu ili drugi preparat, konsultujte se kod svog ljekara.

Svakodnevnica u domaćinstvu

Mobitel – Do sada uopšte nema podataka o tome da mobitel može naškoditi nerođenom djetetu. Ali ko želi biti siguran, koristit će češće fiksnu telefoniju a punjač mobitela neće držati pored kreveta ili kauča gdje se spava i odmara.

- Google oglasi -

Kompjuter – Niz ozbiljnih naučnih studija pokazao je da kompjuteri u normalnim slučajevima također ne predstavljaju opasnost za trudnicu i njenu bebu.

Mikrovalna pećnica – Praktična je kad nešto morate brzo spremiti ili podgrijati. Ali, kad je u upotrebi, držite se podalje od nje jer poslije dužeg korištenja postoje mogućnost da mikrovalna ne dihtuje najbolje te tako može doći do zdravstvenih problema.

Sredstva za čišćenje – Odmaknite prste od sredstava koja jako mirišu i svake vrste sprejeva za čišćenje. Ako redovno udišete njihove pare u prva tri mjeseca trudnoće, to bi moglo biti škodljivo. Bolje je da čišćenje pomoću jakih sredstava prepustite nekom drugom.

Podizanje tereta – Teške kese i torbe prilikom kupovine (kao i malo dijete, ako ste već rađali) neka nosi i podiže vaš suprug. U trudnoći se nikako ne preporučuje izlagati teretu.

U slobodno vrijeme

Alkohol – Konzumiranje alkohola šteti potomstvu. Neki će reći da može samo čašica nekome uzdravlje. Nije jasno je li i to dozvoljeno. Bolje je potpunbo bez alkohola.

Kupanje na otvorenom – Kupati se smijete, ali ne predugo i u pretoploj vodi (36-38 stepeni, maksimalno 10 minuta), inače bi vam mogao stradati krvotok.

Letenje – Zračenje na visini i pritisak u kabini važe za bezopasne. Važno je da trudnica dosta pije tekućine, da se kreće, nosi zaštitne čarape i pita do kojeg mjeseca trudnoće kompanija prihvata prijevoz trudnica.

Posjete koncertima – Prihvatljivo sve dok se beba ne počne ritati zbog preglasne muzike.

Pušenje – Sužava krvne sudove pa je beba loše snabdjevena krvlju i hranjivim materijama. Ljekari savjetuju obavezan prestanak pušenja. U odvikavanju pomažu akupunktura, hipnoza, a prije svega majčina savjest.

Izlaganje suncu – Trbuhu treba zaštita kao i ranije, UV zraci nisu opasni za dijete.
Važno: ne smije vam biti prevruće, veliki šešir zaštitit će vas od pigmentacije.

Sport – Kretanje je dobro, posebno za raspoloženje. Preporučuje se hodanje i plivanje. Tabu su sportovi u kojima dolazi do tjelesnog kontakta (rukomet), jakih treskanja (jahanje) ili postoji opasnost od pada. – Nije važno je li to joga ili lagana gimnastika: Sve što doprinosi vašem opuštanju dobro je i za vas i za nerođeno dijete. Također, prija dobra masaža koja opušta ramena i leđa. Svakoj trudnici dobro bi došla nježna masaža svaki dan.

Smijem li jesti ovo?

Jaja – Meko kuhana jaja svakako izbjegnite, a kad ih pržite, žumance ne smije biti tečno. Kuhajte ih dugo, kako biste uništili eventualne salmonele.

Vitaminski preparati – Morate imati dovoljno željeza u krvi, kako bi vaše dijete primalo dovoljno kisika. Pitajte svog ljekara trebate li uzimati dodatke vitamina i minerala.

Riba – Jedan do dva obroka sedmično. Ali dobro je ispecite da biste uništili eventualne bakterije. Riba će vam dati potrebne omega-3 kiseline i jod.

Meso – Dovoljne su vam tri do četiri male porcije sedmično – ali samo dobro skuhano ili pečeno meso. Izbjegavajte suhomesnate nekuhane proizvode i paštete.

Kafa ili crni čaj – Može, ali samo maksimalno dvije, tri šolje dnevno, jer kafa i čaj u većim količinama ubrzavaju rad srca i smetaju bebi. Radije pijte biljne čajeve.

Mlijeko – Daje vam vitamine, bjelančevine i kalcij neophodan za izgradnju kostiju i zuba. Ali mlijeko dobro skuhajte prije konzumacije.

Meki sir – Meki sirevi (kamamber i slični) od nekuhanog mlijeka mogu biti zaraženi bakterijom po imenu listerija. Bolje rješenje su tvrdi sirevi (gauda).

Ako ste stalno gladni, nemojte neprestano jesti. Ako imate “ludih želja”, promislite zašto, možda vaše tijelo traži neke materije koje mu nedostaju. Protiv pretjerane gladi pomoći će vam više malih obroka.

Medicina i liječenje

  • Akupunktura – je dobra. Samo akupunkturolog mora biti obučen za tretiranje trudnica.
  • Antibiotici – Neki da, neki ne. Obavezno pod kontrolom vašeg ljekara.
  • Lijekovi za hronične bolesti – Obavezno pod kontrolom vašeg ljekara.
  • Sredstva protiv žgaravice – Najbolje prirodna sredstva, mlijeko, grickajte bademe.
  • Ljekovito bilje i drugi pripravci – Pomažu, ali pitajte svog ljekara.
  • RTG – Štete bebi ako se snima trbuh. Slike pluća ili zuba su OK.
  • Sredstva protiv bolova – Neka među njima su tabu. Zato obavezno tražite savjet i mišljenje ljekara. Ako vas boli glava, stavite na sljepočnice kolutove limuna ili krompira. Ili hladan oblog na potiljak.
  • Sprejevi za nos – Većina preparata nije za upotrebu u trudnoći. Više o tome znaju vaš ljekar ili apotekar. Prihvatljivi su samo sprejevi sa rastvorom soli ili nosni sprej za bebe.
  • Ultrazvuk – Uživajte u prvoj slici bebe u trbuhu. Ultrazvuk ne smeta bebi.
- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Bitunika – Ljekovita svojstva

Uobičajeno ime te biljke potječe od keltskog “ben" (glava)...

Očistite crijeva sodom bikarbonom i izbacite toksine iz tijela

Da bi se spriječile razne bolesti crijeva se moraju...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas