Bubrezi su parni organi veličine šake, smješteni s obje strana kralježnice ispod rebrenih lukova. Vjerovatno znate da su oni ”filteri” sve krvi koja prolazi kroz organizam, ali osim te imaju i brojne druge funkcije važne za zdravlje, stoga je veoma važno da znate šta šteti bubrezima.
Bubrezi su usko povezani s drugim vitalnim organima kao što su srce, pluća ili jetra, njihova dobra ”komunikacija” održava zdravu ravnotežu krvnog volumena, elektrolita i dinamike cijelog organizma.
Imajte na umu kako se šteta nanesena bubrezima često ne može popraviti, stoga pripazite na sljedeće navike, i ako ste u mogućnosti svakako ih ispravite!
>>Simptomi koji otkrivaju rano oštećenje bubrega
Šta šteti bubrezima
Korištenje tableta protiv bolova dulje vrijeme
Dugotrajno korištenje tableta protiv bolova, posebno u velikoj količini, štetno djeluje na tkivo i strukturu bubrega. I lijekovi koji se dobiju na recept i oni bez recepta mogu utjecati na smanjenje dotoka krvi u bubrege. Nesteroidni protuu-palni lijekovi koji se koriste za liječenje bolova i povišene temperature, glavni su uzrok tome. Između jedan i tri posto novih slučajeva hroničnog zatajenja bubrega godišnje može biti uzrokovano zloupotrebom lijekova protiv bolova.
Pušenje cigareta
Utjecaj cigareta na pluća i srce već su poznati, no istraživanja pokazuju kako su pušači skloniji imati bjelančevine u urinu, što je znak oštećenja bubrega. Bolesti koje utiču na rad bubrega, poput dijabetesa i visokog tlaka, također pogoršava sklonost cigaretama, a pušačima češće treba dijaliza ili transplantacija bubrega, pokazala su istraživanja.
>>Otopite kamen u bubregu sa prirodnim čajevima
Prehrana bogata šećerom
Previše šećera vodi zdravstvenim problemima poput dijabetesa i pretilosti – a to su rizični faktori za bolest bubrega. Smanjite unos šećera u organizam i smanjit ćete rizik od navedenih oboljenja. Manje prerađenih šećera znači i manje kalorija, hemikalija i soli, a struk i bubrezi će vam biti zahvalni!
Previše soli
Puno slane hrane može povisiti krvni pritisak. Visok pritisak oštećuje bubrege i vremenom, može dovesti do zatajenja bubrega. Dok često američka prehrana sadrži oko 3.300 mg soli dnevno, zdravstvene organizacije preporučuju dnevni unos od 2.300 mg, dakle, oko žličicu soli. Osobe s visokim krvnim pritiskom i bolesnim bubrezima trebaju unositi još manje soli – oko 1,500 mg dnevno. Za početak, smanjite unos prerađene hrane i što manje posežite za soljenikom!
>>Kako izliječiti upalu bubrega prirodnim putem saznajte OVDJE
Šta je najbolje za bubrege
Supernamirnice su one namirnice koje iznimno pogoduju zdravlju našeg organizma, a neke od njih posebno čuvaju zdravlje bubrega to su: crvena paprika, crveni luk, kupus, cvjetača, češnjak, brusnica, jabuke, borovnica, maslinovo ulje…