Šta su enzimi i koju funkciju imaju u tijelu

-

Nosioci života – ako se ne unište kuhanjem. Ne mogu se proizvesti industrijski. Upravljaju kemijskim procesima u organima ljudi, životinja i biljaka. Godine 1940. istraživač Edvard Hauel je otkrio stvarne životne materije – enzime. Shvatio je da su oni nosioci života kod svih živih bića i oni elementi naše ishrane koji nose život (ukoliko nisu uništeni kuhanjem). Enzime, možemo naći samo u živoj, nekuhanoj hrani, ne mogu se industrijski proizvoditi. Šta su enzimi, zapravo, i u čemu se sastoji njihova uloga? Radi se o vrlo specifičnim supstancama koje pokreću vegetativni život u svim biljnim i životinjskim i ćelijama čovjeka. Bez enzima nema diobe ćelija, nema rasta i razmnožavanja. Oni upravljaju kemijskim procesima u pojedinačnim organima kod čovjeka, životinja i biljaka – precizno, kao da imaju razum…

Šta su enzimi, zapravo, i u čemu se sastoji njihova uloga?

Za novu energiju, više izdržljivosti, obranu od bolesti. Za divljenje je šta oni sve ostvaruju u našem organizmu. U ljudskom tijelu postoje dvije vrste enzima. Jedni su takozvani endogeni, koje nazivamo i fermentima. Oni nastaju u žlijezdama organa za varenje, pa stoga regulišu sam proces varenja.

- Google oglasi -

Oni drugi, “pravi”enzimi, su egzogeni. Oni u našem tijelu izvršavaju sve gore spomenute zadatke, a posebno su “zaduženi” za ćelijski metabolizam. Oni su neuporedivo važniji od vitamina, kojima bismo prije mogli pripisati funkciju pomoćnih materija u službi enzima, kojima oni, zapravo, služe kao “trčkarala”.
Za razliku od fermenata za varenje, ove enzime naše tijelo ne može da proizvede. Oni se mogu unijeti jedino spolja, preko hrane, na isti način kao i vitamini.

Što je u našoj hrani sadržano više svježih enzima (prijesna hrana), to mu dotiče više novog života i utoliko više novih ćelija može da se formira. To znači nastajanje nove energije, više izdržljivosti, uvećanu sposobnost obrane od bolesti. Ono znači i ljepotu, pravilno funkcionisanje žlijezda, pa prema tome i dobru regulaciju tjelesne težine, čišćenje krvi i ćelijskog tkiva od svih vrsta otpadnih materija – ambijent u kojem nastaje izliječenje od različitih bolesti.

Enzimi u hrani

Prijesna hrana najbogatija enzimima, su klice iz integralne, nekuhane pšenice, prijesno mlijeko, žumance, mlado povrće, klice iz sjemenja, a naročito sokovi od povrća.

Preporučuje se konzumirati namirnice koje sadrže prirodne enzime za varenje, koji mogu unaprijediti rad probavnog sistema. A te namirnice su: ananas, mango, med, banana, avokado, kefir, kiseli kupus, kivi, đumbir…

- Google oglasi -

Bez enzima – minerali bezvrijedni
Smatra se da je najteža posljedica nedostatka enzima uništavanje vrijednosti i svojstava mineralnih materija, kao što su kalcijum, fosfor, sumpor, željezo i mnogi drugi, jer time nastaju teške i podmukle bolesti, dok one druge bivaju potpomognute. Kemičari, doduše, tvrde da se kuhanjem mineralne materije ne uništavaju i oni su djelimično u pravu. Ipak, poslije kuhanja više nema enzima, koji su za mineralne materije organski vezani.

Prijesna hrana sprječava i kvarenje zuba, a time i čitav niz drugih bolesti, nastalih zbog nepravilne ishrane, kao što su artroza, išijas, oštećenja i poremećaji u zglobu kuka i na kičmi. Kosti popuštaju pošto ne primaju dovoljno hranljivih materija, pa nastupa uklještenje nerava (išijas). Najčešće vrste lomova kostiju takođe su posljedica takvog nedostatka u ishrani. Tu pomažu samo kalcijumom bogato sirovo mlijeko i prijesna hrana.

Usporedo s nedostatkom mineralnih materija događa se i opterećivanje krvi i tjelesnih organa otpadnim materijama iz hrane, što izaziva novi niz bolesti. Kuhana hrana višestruko izaziva taloženje otpadnih materija i kiselina, koji dospijevaju u krv, radi eliminacije prirodnim putem. Budući da takvom zadatku organi za izlučivanje nisu dorasli, mnogo toga ostaje u tijelu i izaziva bolesti. Neke od kiselina koje se sakupljaju u tkivima mišića i zglobova kristališu se, pa nastaju reumatizam i artritis. Druge neupotrebljive supstance talože se na drugim mjestima u tijelu, pa nastaju zakrečenje arterija, visok krvni pritisak, bolesti srca, žučni kamenci, različite kožne bolesti i nebrojene druge bolesti i tegobe.

Naglašavamo da je u periodu navikavanja na prijesnu hranu neophodno koristiti idirot. Njegovom upotrebom postiže se da organizam vremenom prihvati prijesnu hranu (termički neobrađena), a eliminiše se nadimanje (meteorizam crijeva).

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Blitva recepti: Zdravi i ukusni načini pripreme blitve u vašoj kuhinji

Blitva je povrće koje je nezaobilazno u mediteranskoj kuhinji, a njezina popularnost raste zbog svojih brojnih zdravstvenih prednosti i...

Chia sjemenke za mršavljenje: Kako ih koristiti s limunom i jogurtom za najbolje rezultate

U potrazi za zdravim načinima mršavljenja, prirodni sastojci poput chia sjemenki sve više dobijaju na popularnosti. Chia sjemenke za...

Sok od koprive: Kako napraviti prirodni napitak za čišćenje krvi i jačanje imuniteta

U svijetu prirodnih napitaka, sok od koprive zauzima posebno mjesto zbog svog bogatog sastava i brojnih zdravstvenih koristi. Ova...

Može li cimet i med zaista pomoći u mršavljenju? Otkrijte jednostavan recept!

Cimet i med su već dugo poznati po svojim zdravstvenim benefitima, a sve više ljudi otkriva kako ova dva...
- Google oglasi -

Tradicionalne tehnike farbanja jaja sa lukom, vinom, biljkama i aluminijskom folijom

Uskrs je nezamisliv bez šarenih i ukrašenih jaja koja simbolizuju novi život, buđenje prirode i porodično zajedništvo. Danas postoji...

Tinktura od koprive: Ljekoviti dar prirode koji možete napraviti sami

Tinktura od koprive sve je popularniji prirodni preparat među ljubiteljima biljne medicine, a razlog tome leži u njenim izuzetnim...

Ovo morate pročitati

Najbolji čaj protiv alergije na polen – prirodno rješenje za sezonske alergije!

Alergije na polen mogu izazvati niz neprijatnih simptoma, ali...

Savršen piling da vam koža bude glatka

Da bi se koža lakše oslobodila nakupljenih toksina, a...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas