Šta su probiotici i kako pomažu zdravlju?

-

Za šta su probiotici dobri, gdje se nalaze i kako se definišu? Probiotici se mogu definisati kao namirnice ili proizvodi koji se proizvode uz pomoć bakterija ili gljivica i takvi se konzumiraju ili služe kao dodatci jelu.

Mnogi probiotici se proizvode procesom fermentacije laktoze, a najčešći mikroorganizmi koji se koriste za stvaranje probiotika su Lactobacillus i Bifidus bakterija često zvane mliječna i kiselinska bakterija.

- Google oglasi -

Možete povećati unos probiotika povećanim unosom jogurta i sireva uz koje se mogu unositi namirnice koje pojačavaju djelovanje probiotika a to su začini, čajevi, crveno vino, jabuke i grahorice.

Šta su probiotici

Probiotici su dobri mikroorganizmi od kojih većina već živi u našem organizmu, uglavnom u crijevima. Posao dobrih mikroorganizama je da stimulišu imuni sistem i očuvaju dobro zdravlje organa za varenje.

Probiotici mogu biti dobri za probleme poput proljeva, sindroma iritabilnog crijeva, gingivitisa i trudničke mučnine.

Probiotici mogu smanjiti rizik od određenih vrsta raka, te mogu ojačati vaš imunološki sistem, spriječiti alergije na hranu i pomoći u mršavljenju.

- Google oglasi -

Čovjekovo tijelo je domaćin velikom broju mikroorganizama od kojih su većina naši prijatelji, jedan od fenomena življenja je simbioza sa drugim organizmima. Dok patogeni mikroorganizmi izazivaju bolesti, dobri mikroorganizmi surađuju sa imunim sistemom kako bi patogene mikroorganizme držali pod kontrolom ili ih izbacili iz organizma.

Dobri mikroorganizmi – između ostalih iz hrane ili probiotskih preparata održavaju ravnotežu tj. patogeni mikroorganizmi ostaju u malom broju u organizmu i ne štete mu. Također stimulišu imuni sistem i poboljšavaju digestivne funkcije.

Probiotike treba unositi u organizam kada je organizam pod stresom ili izložen nekoj bolesti (tada je narušen balans intestine flore dominacijom patogenih mikroorganizama), poslije uzimanja antibiotika.

Tokom perioda kada se osoba nalazi pod stresom ili je bolesna patogene bakterije pokazuju tendenciju da se umnože i onda je to važan način da se održi nivo dobroćudnih mikroorganizama na što višem nivou.

Dnevnim unosom probiotičkih proizvoda u zdrave osobe mogu imati samo koristi, posebno u uslovima zagađenosti okoline u kojoj živimo, zagađenje, pušenje, stres, brza hrana, sa kojima se naš organizam stalno mora da izbori.

Sporedni efekat antibiotika – antibiotici su neprevaziđeni lijekovi u liječenju bakterijskih infekcija, ali uništavajući patogene bakterije uništavaju dobroćudne bakterije. Blagotvorni mikroorganizmi mogu biti oslabljeni 6 mjeseci poslije sedmodnevnog uzimanja antibiotika.

Ukoliko uzimate probiotike putem hrane ili kao suplemente, ove korisne bakterijske kulture mogu da preokrenu štetne efekte antibiotika i spriječe razvoj štetnih bakterija, također mogu da stimulišu produkciju imunoglobulina u crijevima što pojačava imuno odgovor organizma.

Bakterije kao što su Laktobacilus i Bifidus bakterije mogu da proizvedu različite antimikrobne agense koji su efektivni protiv velikog broja patogena kao što su salmonela, šigela, stafilokokus i ešerihija koli.

Kako su probiotici korisni za zdravlje pročitajte ovdje.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Čudotvorna vočka: Ovih 6 tegoba banane liječe bolje od lijekova!

Banana kao lijek je jako cijenjeno tropsko voće koje...

Evo par korisnih savjeta kako da olakšate nemiran san tokom trudnoće

Trudni ste i ne znate u kojem položaju možete...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas