Spasite svoju štitnu žlijezdu – Evo šta trebate uvrstiti u prehranu

-

Štitna žlijezda i njen nepravilan rad, odnosno za hipertireozu (pojačano lučenje hormona) ili hipotireozu (slabije lučenje hormona), razlozi su ako ishrana nije bogata jodom, stres, stil života, geni… Štitna žlijezda je glavna energetska žlijezda i regulator rada svih tjelesnih stanica jer hormoni koje proizvodi direktno utječu na stanični metabolizam. Da biste poboljšali rad štitne žlijezde i regulirali proizvodnju hormona, vrlo je važno pripaziti na prehrambene navike.

Povećajte unos namirnica bogatih vitaminima B grupe i željezom. Također, povećajte unos namirnica koje su bogate vitaminom A. Zato je bitno znati koje vitamine i minerale je neophodno uzimati, a kod kojih je potreban poseban oprez. Preporučeni su: jod, vitamini B grupe, cink i selen te hrana bogata L-tirozinom.

- Google oglasi -

Pomoć u održavanju zdravlja štitne žlijezde nude i nemasno meso, riba iz hladnih mora, lan i grah. Organska jela posebno su dobar izbor jer ne sadrže određene steroide i hormone koji mogu smanjiti prirodnu proizvodnju hormona štitnjače. Obavezno u svoju ishranu uvrstite alge, jer su bogate jodom koji tijelu treba da bi proizvodilo tiroidne hormone.

Štitna žlijezda ishrana

  • Smanjite unos soje jer zna da smanji funkciju štitne žlijezde, a pokazalo se da pretjerano konzumiranje soje može da izazove gušavost (uvećanje tiroide) kod zdravih osoba.
  • Alkalizirajte tijelo – Ovo je najprije dobra preventiva kako do oboljenja tiroide ne bi ni došlo. Oslobodite se, zato, zasićenih masnoća iz ishrane jer upravo one narušavaju funkciju tiroide i uvijek ćete imati zdravu štitnu žlijezdu.
  • Meso – Ukoliko konzumirate meso, birajte samo ono koje je organski proizvedeno kako biste izbjegli mesa prepuna dodatih hormona.
  • Vitamin B3 (niacin), koji se često koristi za smanjenje nivoa holesterola, pokazao se i da spušta nivo tiroidnih hormona.
  • Gentijan- Ovaj cvijetni ekstrakt je poznat po tome što normalizuje funkciju štitne žlijezde.
  • Alge – Uvrstite u svoju ishranu jer su bogate jodom koji tijelu treba da bi proizvodilo tiroidne hormone.
  • Kantarion – Ukoliko je prateći problem depresija, probajte da kantarionom pomognete tijelu u podizanju raspoloženja.
  • Dodaci ishrani – Uzimajte dodatak cinka i selena jer studije pokazuju da njihov veći nedostatak može da umanji nivoe hormona štitne žljezde.
  • Kokosovo ulje – Stimuliše štitnu žlijezdu i svakako je dobar izbor kod hipotireoze.

Najbolji prirodni lijek za štitnu žlijezdu

Aronija lako uspijeva i u najtežim klimatskim uvjetima, a može se konzumirati sirova, u obliku čaja, soka ili kao sastojak različitih salata. Nakon eksplozije u Černobilu, korištena je za ublažavanje posljedica radijacije, a s obzirom na to da stimulira rad štitnjače, posebno se preporučuje osobama s hipotireozom. Istraživanja poput ovog pokazuju da aronija ima i druga djelovanja, poput snižavanja krvnog tlaka.

Borove iglice tradicionalni ruski lijek za bolesti štitnjače su iglice bora. Bor se od davnina koristi u narodnoj medicini kao lijek za hipotireozu. Ljekovita svojstva bora mogu se koristiti tokom cijele godine, ali najbolje u proljeće.

Iglice se koriste svježe, a njihova je ljekovitost veća ako se iglice izlome na manje dijelove. Sadrže eterična ulja, bogate su vitaminom C i antioksidansima što ih čini odličnim sastojkom tinktura za poboljšanje stanja hipotireoze.

- Google oglasi -

Prije korištenja se obavezno savjetujte s liječnikom.

Provjerite sami kako radi vaša štitna žlijezda – Uradite sami test za štitnjaču

Orasi, med i rakija za štitnu žlijezdu

Sirup ili napitak od oraha ili drugih orašastih plodova te meda i/ili rakije stari je narodni lijek. U različitim receptima piše da mlade orahe bogate jodom treba osušiti, nasjeckati i preliti rakijom (komovica) ili medom. Liker od oraha kao melem za štitnu žlijezdu

Nakon što pripravak odstoji najmanje mjesec dana u otvorenoj tegli koju povremeno treba promućkati, izvade se orasi, a dobiveni sirup pije se svako jutro na prazan želudac u vrlo malim količinama.Orasi su izvrstan izvor selenija koji pridonosi boljem radu štitnjače, a med poboljšava zdravlje i imunitet.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Na vrijeme prepoznajte glavobolju

Međunarodno udruženje za glavobolju uvelo je kriterijume za klasifikaciju...

Zašto treba da se cvekla nađe u vašoj ishrani

Cvekla ili cikla je povrća koje većina ljudi ne...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas