Neka vaša štitnjača bude zdrava uz ključni element koji se zove jod

-

Da bi štitnjača proizvodila svoje hormone, neophodan joj je jod koji unosimo preko hrane i vode. Ova žlijezda svaki dan treba oko 200 mikrograma joda.

Jod je ključan element u funkciji štitnjače. Glavna funkcija štitnjače je akumulacija anorganskog joda kojega dobivamo prehranom. U slučaju nedostatka unosa joda svakako nastaju problemi u funkciji štitnjače, prvenstveno u obliku hipotireoze s posljedičnim porastom TSH i povećanjem volumena štitnjače.

- Google oglasi -

Hipotireoza, odnosno smanjena funkcija štitnjače, dovodi do usporavanja tjelesnog metabolizma. Bolest se razvija izrazito polako. Uz uvećanje štitnjače i pojave gušavosti (što i nije svaki puta pravilo, jer se štitnjača može povećati i samo s jedne strane), javlja se umor, zaboravljivost, uvećanje tjelesne mase, nepodnošljivost hladnoće, zatvor stolice, suhoća kože i kose. Ako je uzrok autoimune prirode, onda se u organizmu stvaraju protutijela koja napadaju vlastito tkivo štitnjače, a posljedica toga je smanjeni nastanak hormona.

Štitnjača i jod

Kako biste sprečili deficit joda i sačuvali zdravlje štitnjače, važno je da redovno jedete namirnice koje sadrže jod.

Najveći izvor ovog minerala su prije svega sve vrste ribe, zatim sirevi i mliječni proizvodi. U voću ćemo pronaći veoma malo joda, osim u ananasu i jabukama, koji se izdvajaju kao namirnice bogate jodom. Od povrća najveću količinu ovog minerala imaju grah, krompir, paradajz i luk. Međutim, ni sa jodom ne treba pretjerivati, jer može doći do oštećenja štitne žlijezde.

>>Simptomi koji upućuju da vam štitnjača ne radi kako treba

- Google oglasi -

Istraživanja pokazuju da jedna šolja mlijeka zadovoljava polovinu naše dnevne potrebe za jodom, a isto važi i za jogurt. Kada su u pitanju sirevi, najviše joda ima švapski sir.

Suhe šljive predstavljaju odličan izvor joda, pa se često preporučuju veganima kako bi nadoknadili unos joda u organizam.

Hrana koja je bogata mastima i šećerima, kao i nedostatak vitamina C i A, mogu uticati na smanjenje joda u našem organizmu.

>>Kako provjeriti jod u organizmu saznajte OVDJE

Isto tako, riba kao najveći izvor ovog minerala, termičkom obradom gubi polovinu sadržaja joda, a krompir više od jedne trećine.

Zbog toga uvijek treba izbjegavati dugo kuhanje hrane, posebno bez poklopca, te prednost dati blanširanju i kuhanju u ekspres loncu. Da bi se u namirnicama sačuvao jod, potrebno ih je držati na suhom i hladnom mjestu ili u frižideru.

Jod spada u oligoelemente, odnosno minerale koji su zastupljeni u maloj količini u našem organizmu, ali su neophodni za zdravu funkciju cijelog tijela.

>>Najbolji prirodni lijek za štitnjaču pročitajte OVDJE

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Kokosovo ulje za brže tamnjenje kože

Osobe s osjetljivom kožom trebaju pripaziti na sastojke prilikom...

Hronično ste umorni, imate česte glavobolje i loša vam je koža? Vi patite od OVE bolesti!

Kod 9 od 10 oboljelih ova ozbiljna bolest nije...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas