Tim naučnika kanadskog Univerziteta Laval u Kvebeku pratio je sedam godina 6.719 radnika i ustanovio da kronični stres može dovesti do povišenog krvnog pritiska. Naime, poznato je da stres na poslu može dovesti do pogoršanja zdravlja, uključujući srčane udare i depresiju, ali studije koje su se bavile utjecajem stresa na krvni pritisak dale su različite rezultate.
Visoki krvni pritisak (hipertenzija) je glavni faktor opasnosti od niza ozbiljnih bolesti, uključujući moždane i srčane udare. Stres je samo jedan od razloga koji mogu dovesti do povišenog krvnog pritiska, jer tome mogu doprinijeti i mnoge druge stvari kao što je loša ishrana, konzumiranje previše alkohola, prevelika tjelesna težina, konzumiranje previše soli i slaba tjelesna aktivnost. Doktor Šantal Gimon, koja je vodila istraživanje, priznaje da je moguće da su kod učesnika istraživanja i ostali faktori doprinijeli visokom krvnom pritisku, pri čemu naučnici vjeruju da je stres na poslu vrlo važan faktor koji može kronično da utječe na nervni i kardiovaskularni sistem. “Naša studija podupire hipotezu da napetost povezana s poslom, pogotovo kod radnika koji na poslu imaju slabu podršku, može značajno da doprinese povišenju krvnog pritiska”, istaknula je dr Gimon i dodala da bi poslodavci mogli zaposlenima da pomognu pružajući im više podrške i prepuštajući im kontrolu nad rokovima i zadacima.
Izraelski naučnici su otkrili da osobe koje su na radnom mjestu izložene utjecaju stresa imaju veće šanse za obolijevanje od dijabetesa tipa 2. Istraživači Univerziteta u Tel Avivu svoje zaključke temelje na praćenju zdravlja 677 srednjovječnih zaposlenih osoba. Pokazalo se da osobe pogođene stresom u odnosu na ostale ispitanike, uzimajući u obzir i druge faktore poput debljine, starosti i pola, imaju gotovo dvostruko veći rizik za dijabetes tipa 2. Kada su eliminirali utjecaj povišenog krvnog pritiska, istraživači su utvrdili da stres na radnom mjestu može učetverostručiti šanse za dijabetes tipa 2. Naučnici u stručnom časopisu “Psihosomatska medicina” dodaju da su već ranije studije pokazale da stres povećava rizik za kardiovaskularne bolesti, poremećaje sna i smanjenje plodnosti. Prema riječima stručnjaka, štetan utjecaj kroničnog stresa je moguće smanjiti vježbanjem, dovoljnom količinom sna i pravilnom ishranom.