Dermatolozi kažu da je normalno da dnevno ispadne između 80 i 100 vlasi, ali kad se količina kose koja ispada povećava, valja potražiti uzrok. Kod muškaraca je taj problem uglavnom povezan s hormonskim i nasljednim uzrocima, ali kod žena postoji više mogućih uzroka.
Jedan od čestih razloga pojačanog ispadanja kose kod žena je i nepravilna ishrana. Kosa i nokti tada pate zbog nedostatka vitamina, bjelančevina i minerala.
Hormonske promjene, posebno kod porođaja ili u menopauzi, mogu uzrokovati jaču prorijeđenost kose. I u starosti dolazi do njenog znatnijeg gubitka. S godinama se smanjuje aktivnost korijena pa kosa raste sporije.
Ispadanja kose kod žena
Vlakna kolagena koja obavijaju korijen vlasi postaju kruta, stiskaju ga, pa ne dobija dovoljno hrane. Stres postaje sve značajniji faktor rizika za nastanak mnogih bolesti, a primjećeno je da ima značajnog udijela i kod ispadanja kose.
On izaziva suženje kapilara, što onemogućava dotok kisika do korijena kose, pa dlaka ispada. Poznato je da kosa jače ispada u jesen, a i višak masnoće u korijenu dlake, kao i perut, takođe mogu utjecati na problem ispadanja kose. Ovom treba dodati i agresivne tretmane kose, kao što je snažno četkanje, često pranje agresivnim šamponima, sušenje toplim vazduhom, farbanje, minival…
Za razliku od muškaraca, ispadanje kose kod žena rijetko dovodi do ćelavosti – ističe naša sagovornica. Ipak, treba djelovati brzo, kako bi se spriječilo dalje ispadanje kose, bilo kao gubljenje pojedinačnih vlasi ili u pramenovima. U dogovoru s dermatologom mogu se uzimati vitaminski preparati, a intenzivni tretman podrazumjeva upotrebu vitaminskih ampula ili losiona. Najčešće se primjenjuju vitamini grupe B, posebno PP ili B3, kao i vitamini A, C i E. U nekim slučajevima mogu pomoći i pakovanja za kosu, ali mora se paziti da se ona na glavi ne stvrdnu, jer će tako prilikom ispiranja kosa još više ispadati.