Suhe šljive se preporučuju svim ženama u menopauzi i prevenciji osteoporoze, zbog blagotvornog djelovanja na ubrzavanja apsorpcije minerala kalcija.
Također, ova namirnica sadrži i zdrave antioksidanse koji uništavaju štetne slobodne radikale u krvi.
Voćne kiseline i pet različitih vrsta šećera svrstavaju šljivu u sam vrh najzdravijeg voća. Dijetetska vlakna koja se nalaze u šljivama pomažu pri snižavanju holesterola u krvi, te štite srce i krvne sudove od nastanka velikog broja oboljenja. Iz narodne medicine poznato je da suha šljiva reguliše probavu i sprječava nastanak zatvora.
Suhe šljive kalorije
Količina na osnovu 100g
- Kalorije (kcal) 240
- Masti 0,4g
- Zasićene masne kiseline 0,1 g
- Kolesterol 0 mg
- Natrij 2 mg
- Kalij 732 mg
- Ugljikohidrati 64g
- Dijetna vlakna 7 g
- Šećeri 38 g
- Bjelančevine 2,2g
Suhe šljive i voda
Pripremili smo vam recept koji od vas zahtijeva da imate samo dva sastojka: suhe šljive i voda
Potrebno vam je 100 grama suhi šljiva i 1l pročišćene vode. Bitno je da hermetičku bocu napunite vodom, pa u nju dodate šljive. Najbolje je da mješavina odstoji jednu sedmicu u frižideru a nakon tog je ovaj čarobni napitak spreman da se procijedi i na kraju popije.
Kako ga konzumirate? Svako jutro, prije nego što bilo šta pojedete, popijte 1 čašu ovog domaćeg lijeka i vaši rezultati će biti vidljivi!
Suhe šljive protiv zatvora
Osim sposobnosti vlakana da vam probavu održavaju redovitom, sok od šljiva je i vrlo učinkovit laksativ. Razlog tomu je visoka razina sorbitola, šećernog alkohola koji se polako razgrađuje i proizvodi laksativni učinak. Sok sadrži 6,1 mg sorbitola na 100 g, a sama šljiva sadrži 14,7 mg u sličnom dijelu od 100 g.
U kombinaciji sa sadržajem od hranjivih tvari, šljive su postale popularni prirodni laksativ, osobito među starijim osobama. Dakle, ako imate problema sa zatvorom, pokušajte pijuckati ovaj ukusni sok od šljiva.
Suha šljiva za kosti
Desetak suhih šljiva dnevno smanjuje rizik od osteoporoze i prijeloma kostiju, koji s godinama raste, posebno kod žena koje su izašle iz menopauze, pokazalo je istraživanje provedeno na sveučilištu u Floridi.
Tokom istraživanja liječnici su pratili zdravstveno stanje 100 ispitanica koje su izašle iz menopauze, koje su bile podijeljene u dvije grupe. Prva grupa u kojoj je bilo 55 žena je godinu dana jela oko 100 gr, ili desetak suhih šljiva dnevno, a u drugoj kontrolnoj grupi bilo je 45 žena koje su jele sušene jabuke. Sve žene uzimale su preporučene dnevne doze kalcija i vitamina D.
Analize su pokazale kako žene koje su konzumirale suhe šljive imaju znatno bolju gustoću kostiju od onih u drugoj grupi. S obzirom na to da se tokom prvih pet godina nakon menopauze gustoća kostiju značajno smanjuje, što povećava rizik od prijeloma, liječnici preporučuju da suhe šljive postanu dio svakodnevne prehrane.