5 zdravih razloga zbog kojih trebate jesti suhe šljive

-

Suhe šljive su prava riznica hranjivih tvari za zdravlje, neodoljivog okusa i velikih zdravstvenih vrijednosti. Suhe šljive su bogate vitaminima. Posebno se izdvajaju vitamini A i K. U manjim količinama sadrže i vitamine C, E te B1, B2, B3 i B6.

Odličan su izvor minerala kalija, kalcija, magnezija, željeza, fosfora, natrija, cinka, bakra i mangana. Tu su i topiva i netopiva vlakna, fenolni spojevi te brojni fitospojevi koji djeluju kao snažni antioksidansi.

- Google oglasi -

Zahvaljujući prirodnim zaslađivačima sorbitolu i fruktozi suhe šljive su idealna namirnica za utaživanje želje za slatkim. Istovremeno ne izazivaju neželjene posljedice kao što su debljanje ili povišenje razine šećera u krvi – naravno ako se konzumiraju u razumnim količinama.

Suhe šljive za zdravlje

Suhe šljive za zatvor – Kada je riječ o zdravstvenim prednostima šljive, ona ima sposobnosti da se bore protiv zatvora. 100 mg šljiva ima oko 6.1 g  vlakana, koje pomažu skupljanju otpada i održavanju normalnog rada crijeva. 

Sprječavaju pojavu hemoroida – Kronična opstipacija ili naprezanje tokom pražnjenja crijeva mogu uzrokovati hemoroide. Prehrana sa niskom razinom vlakana je još jedan od uzroka upaljenih vena u donjem dijelu rektuma i anusa. To može biti prilično bolno. No, budući da su šljive bogate vlaknima i mogu ukloniti zatvor, mogu pomoći i onima koji su skloni hemoroidima. Redoviti unos može čak i pomoći da se ovaj stresni problem ponovo ne javi. 

Suhe šljive za zdravlje srca – Sušene šljive su bogate kalijem. Jedna porcija sušenih šljiva sadrži 36% preporučene dnevne doze ovog minerala. Kalij osigurava ispravno funkcioniranje srca te krvožilnog i živčanog sistema.

- Google oglasi -

Ovaj mineral pomaže i kod povišenog krvnog tlaka te smanjuje rizik od pojave srčanog i moždanog udara.

Niska razina kalija može izazvati slabost, grčeve u mišićima, usporene srčane otkucaje, vrtoglavicu pa čak i gubitak svijesti. Jedan od savjeta jest da pojedete tri suhe šljive dnevno (ranije natopljene preko noći).

Snižavaju razinu šećera u krvi – Šljive su nisko pozicionirane na glikemijskoj ljestvici. To znači da mogu pomoći u kontroli razine šećera u krvi i smanjenju rizika od dijabetesa tipa 2. Sušene šljive sadrže visoki udio topivih vlakana koja pomažu u održavanju stabilnosti šećera u krvi.

Topiva vlakna smanjuju vrijeme zadržavanja hrane u želucu, što za posljedicu ima slabiju apsorpciju šećera u krvotok.

Topiva vlakna i flavonoidi, koji su također u značajnim količinama prisutni u suhim šljivama, od velike su važnosti jer doprinose povećanju osjetljivosti tijela na inzulin.

Suhe šljive za zdravlje kostiju


Porcija suhih šljiva osigurava 129 % preporučene dnevne količine vitamina K koji je od velike važnosti za koagulaciju krvi i izgradnju kostiju.

Prema istraživanju objavljenom u knjizi Wellness Foods A to Z, adekvatne količine vitamina K u prehrani mogu pomoći starijim odraslim osobama u:

  • obnovi već oslabljenih kosti
  • održavanju njihovog zdravlja i gustoće
  • prevenciji osteoporoze
  • prevenciji ateroskleroze


Istraživanje studije Državnog Sveučilišta Floride pokazalo je da suhe šljive mogu prevenirati osteoporozu, osobito kod žena u postmenopauzi.

Tijekom studije, skupina žena u postmenopauzi je konzumirala 100 grama suhih šljiva dnevno.

Kao rezultat toga, nakon samo tri mjeseca sudionice su imale poboljšane markere za stvaranje kostiju, u usporedbi sa skupinom žena koje su konzumirale po 75 grama suhih jabuka dnevno.

Kompot od suhih šljiva recept

Potrebni sastojci:

  • 1,5 l vode
  • 10 suhih šljiva
  • 2 žlice šećera
  • 1 vanilin šećer
  • začine po želji (npr. par klinčića, suhi cimet…),
  • Također možete dodati na šnite narezan limun, jabuke, kruške, koru od naranče…

Priprema:
Staviti u lonac hladnu vode i odmah dodati sve sastojke (suhe šljive, šećer, vanilin šećer i ostale začine). Kompot je skuhan kad šljive omekšaju.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Hrast drvo čiji je svaki dio ljekovit

Opis biljke: Hrast se ubraja u najpoznatija drveća naših...

Rajčice kao veoma sočno povrće ima ljekovita svojstva

Osvježavajući okus na suncu dozrele domaće rajčice upečatljiv je...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas