Sve veći broj žena, u svijetu ali i kod nas, odlučuje se na porod carskim rezom, čak i kada im to ne sugeriše ljekar. No, prije nego što donesete odluku trebalo bi da budete upućeni u prednosti, ali i nedostatke ove vrste porođaja.
Što je beba krupnija, mogućnost kompilacija pri porodu se povećava, svaki akušer je spreman da izvede carski rez, ukoliko se u toku porođaja ispostavi da je to neophodno.
Porođaj carskim rezom nosi sa sobom povećan rizik od disajnih problema, naročito ako se ovaj zahvat radi prije 39. nedjelje trudnoće. Vaginalni porođaj je i neprijatan za bebu i ukoliko se radi o krupnijoj bebi postoji rizik od povrede glave jer se tada najčešće koristi forceps ili vakum metoda, stoga će vam, vaš akušer, ukoliko je beba pred porođaj teža od četiri kilograma, karlično okrenuta ili nosite blizance, vjerojatno predložiti carski rez. Ukoliko to ne učini, pitajte ga za mišljenje, kako je najbolje da se porodite.
Pojedine majke vjeruju (neki medicinski stručnjaci se slažu) da carski rez negativno utječe na uspostavljane prvog i najvažnijeg kontakta između majke i bebe jer nakon porođaja slijedi višesatna odvojenost zbog dejstva opšte anestezije.
Također, anestezija može kod nekih žena da izazove zastoj u nadolaženju mlijeka, a veliki broj njih ne može da doji bebu zbog intenzivnog bola koji je neizbježan nakon svakog hiruskog zahvata, pa i ovog.
Ne zaboravite da je carski rez ipak hirurški zahvat, koji se obavlja pod opštom anestezijom, a na umu treba imati i postepeni oporavak i mogućnost komplikacija.
Na svu sreću ovi rizici su danas svedeni na minimum, a opet ne treba isključiti mogućnost pojave krvarenja, infekcija i oštećenja abdominalnih organa (materice, crijeva, bešike).
Ipak, najviše komplikacija se javlja kada vodenjak već pukne, i porođaj otpočne, a mora da se završi neplaniranim carskim rezom. Poslje carskog reza i sam oporavak traje duže.
Koje su prednosti carskog reza
No, u prilog carski rez ide činjenica, da porođaj obavljen na ovakav način smanjuje mogućnosti oštećenja majčinih organa koji su smješteni u karličnom pojasu: mišići koji podupiru matericu, bešika i ostali abdominalni organi. Stoga, veliki broj žena daje prednost ovom načinu porođaja. Prilikom vaginalnog porođaja, prolazak bebine glave kroz porođajni kanal može da ošteti nerve i mišice u genitalnom dijelu tijela majke. Taj rizik se povećava ukoliko se upotrebi forceps koji može da uzrokuje postporođajnu nemogućnost zadržavanja urina. Ove tegobe se na svu sreću povlače kod velikog broja žena ubrzo nakon porođaja.
I na kraju, vi birate! Da li želite carski rez ili vaginalni tj. prirodan porođaj? O ovome možete samo vi odlučiti. Obje vrste porođaja se danas smatraju visoko bezbjednim procedurama. Zabrinutost žena po pitanju izbora načina rađanja zavisi od stepena bola i vremena opravka nakon porođaja.
U svakom slučaju ne zaboravite da ne postoje dva ista porođaja. Vrlo cesto, žene koje su iskusile oba načina rađanja, različito razmišljaju o tome na koji način bi da se porode. Neke od njih bi bez razmišljanja ponovo pod nož, a druge se jeze od same pomisli na ranu koja boli nedjeljama.