Britanski naučnici (Hull and East Yorkshire Hospitals NHS Trust) su grupu od 50 odraslih kroz 8 nedjelja hranili sa 45 g posebno formulisane tamne čokolade – sa 85 posto kakaa. Učesnici istraživanja su bili manje umorni zahvaljujući ovom tretmanu nego grupa koja je dobijala placebo.
Vjerovatno objašnjenje je u djelovanju čokolade na neurotransmitere poput serotonina, odgovornog za regulaciju spavanja i raspoloženja. Ovo je prvo istraživanje gdje se sindrom kronične iscrpljenosti pokušao riješiti tamnom čokoladom.
Nekoliko malih trikova o čokoladi – Čokolada je najukusnija kada se konzumira na prazan želudac. Idealna temperatura za konzumiranje čokolade je između 18 i 20 °C. Nikada ne stavljajte čokoladu u hladnjak – to će prouzrokovati razdvajanje kakaa i stvaranje bijelih mjehurića.
Idealna temperatura za čuvanje čokolade je 10-15°C. Ukoliko probate nekoliko različitih vrsta čokolade, uvijek započnite sa onom koja ima najmanje kakaa, to je najčešće mliječna čokolada (izuzev bijele čokolade koja uopšte ne sadrži kakao).
Kada jedete tamnu čokoladu, pustite da vam se nekoliko sekundi topi u ustima te otpusti svoje prve ukuse i arome. Zatim je nekoliko puta lagano prožvačite kako bi se otpustila sekunadarna aroma. Potom pustite da još malo “odleži” u ustima. Na ovaj način ćete osjetiti čitav spektar ukusa koji nudi dobra čokolada.
Ukoliko se na površini čokolade stvorio bijelo – sivi sloj, zbog neadekvatnog skladištenja, to znači da je čokolada izgubila na kvaliteti, ukusu i teksturi, stoga izbjegavajte takvu čokoladu ako ste istinski ljubitelj ove namirnice.