Tenzijska glavobolja je bez daljnjega najčešći oblik primarne glavobolje. Zapravo 90% svih glavobolja su upravo tenzijske prirode. Riječ tenzija se odnosi na mišićnu napetost koja nastaje zbog poremećene statike u vratnoj kralježnici. Takvi statički poremećaji kao primjerice nepravilan odnos glave i vrata odnosno vrata i trupa vrlo često su istinski uzročnici tenzijskim glavoboljama. Takva napetost će onda posljedično izazvati glavobolju.
Potencijalne okidače kronične tenzijske glavobolje su npr. poremećaj spavanja, stres, poremećaj temporomandibularnog zgloba, bol u vratu, naprezanje očiju isl. koje treba prepoznati i liječiti.
Tenzijska glavobolja simptomi
Za razliku od migrena, tenzijske glavobolje uzrokuju blažu generaliziranu bol bez jače onesposobljenosti. Rijetko se uz bol u glavi pojavljuju mučnine ili fotofobije kao što je to slučaj kod migrene. >>Šta je dobro za migrenu
Dvije su vrste tenzijske glavobolje.
Prva je epizodna, često se pojavljuje te kod nje obično nije potrebna liječnička pomoć. Epizodna glavobolja u prosjeku traje od jednog do sedam dana. Simptomi epizodne tenzijske glavobolje su učestalost, migrene, depresija, poremećaj spavanja i anksioznost.
>>Prirodni lijekovi za glavobolju
Druga vrsta tenzijske glavobolje je kronična koja se takvom karakterizira ako traje u prosjeku duže od 15 dana mjesečno. Simptomi uključuj česte ili kontinuirane glavobolje koje traju satima ili danima. Obično se opisuju kao stezanje oko glave te počinju na stranama glave odakle se šire na cijelu glavu. Karakterizira ih i to da se s protokom dana kronična tenzijska glavobolja pojačava.
Kao i kod epizodne, uz kroničnu tenzijsku glavobolju nije neobična pojava depresije, anksioznosti i poremećaja spavanja, stres te osjećaj boli u vratu. Kod nekih pacijenata se mogu dogoditi smetnje vida zbog naprezanja očiju.
>>Mjesto bola otkriva tip glavobolje
Epizodična tenzijska glavobolja može prerasti u kroničnu zbog čega se i većina bolesnika javlja liječniku. Jedan od razloga za pojačavanje glavobolje može biti i intenzivno ili prekomjerno uzimanje lijekova protiv glavobolje. Smatra se kako su za to posebno zaslužni, ali i opasni kombinacija paracetamola, kodeina i kofeina koji se zapravo vrlo često koriste jer su dostupni bez liječničkog recepta.
Prirodni lijek za glavobolju
Redovna vježba, posebno hodanje, trčanje ili plivanje, može smanjiti učestalost i ozbiljnost glavobolje.
Đumbir je prirodni lijek za glavobolju. Pomaže u smanjenju upale krvnih sudova, čime ublažava bol.
Budući da podstiče probavu, on također pomaže u smanjenju mučnine koja nastaje tokom migrene. Isjeckate 2 do 3 cm đumbira i prelijte sa dvije šoljice vrele vode. Pustite da stoji 30 minuta.
Primjena kesice leda na zadnji dio vrata može vam olakšati migrenu, jer led pomaže da smanjite upalu koja doprinosi glavobolji. Osim toga, ima eksplozivni učinak na bol.
Vjerovali ili ne, samo potapanje stopala u toploj vodi također pomaže da se riješite glavobolje.
Kod tenzijske glavobolje stavite topli oblog na čelo ili na potiljak. Toplina će opustiti mišiće tog područja pa će se bolovi smanjiti. Možda će zvučati kontradiktorno, ali nakon primjene toplog obloga (ili umjesto njega) možete staviti hladni oblog na čelo. Zamotajte nekoliko kockica leda ili vrećicu zamrznutog graška u krpu ili ručnik. Hladnoća stišće krvne žile, a kad se stisnu krvne žile, više ne pritišću osjetljive živce.
>>Vrtoglavica (Vertigo) uzroci, simptomi i liječenje
Zavežite rubac, šal ili kravatu oko čela. Zategnite toliko da osjetite pritisak oko cijele glave. Smanjujući protok krvi, smanjujete bol uzrokovanu proširenim krvnim žilama. Možete pokušati namočiti rubac u ocat / sirće to je tradicionalni lijek za glavobolju.