KRALjICA JESENI: Tikva za jači imunitet i bolje zdravlje

-

Tikva je diuretik, zbog toga se preporučuje osobama s artritisom i gihtom. Ona štiti zdravlje očiju, jer je bogata karotenoidima. Ova namirnica pomaže smanjenju holesterola u krvi.

Tikva je kraljica jeseni. Zrela jestiva tikva bilo da je dinjastog, jabučastog, kruškastog oblika ima sočno meso izrazite narančaste boje. Okus joj je slatkast i bez naročite arome, osim tzv. mošusove bundeve.

- Google oglasi -

Nekad davno bila je bitan izvor hrane Indijancima. Pomagala im je da izdrže dugu i hladnu zimu. Ondje su je predstavili doseljenicima, kojima je također postala važan dio prehrane i nezaobilazan dio blagdanskog stola za dan zahvalnosti.

Evropljani, prije svih stari Egipćani i Rimljani, poznavali su i pripremali tikvice (Lagenaria vulgaris) i veliku duguljastu buču glatke kore (Luffa cylindrica) koja je prikladna za prehranu čovjeka samo dok je mlada, nedozrela.

Smatra se da je američku tikvu ili bundevu u Evropu donio Kolumbo, gdje je prvotno služila kao hrana za stoku. Danas se ona nalazi u mnogim vrhunskim jelima jer je ukusna, lako probavljiva i nutritivno bogata namirnica.

Sastav i ljekovitost tikve

Boja tikve ukazuje na to da je ova namirnica bogat izvor beta karotena, snažnog antioksidansa koji štiti organizam od utjecaja slobodnih radikala. Jača imunitet i sprječava razvoj malignih tumora.

- Google oglasi -

Uz njega tu su i vitamini C, E, K, B1, B2, B3, B6, folna kiselina i mineralni sastojci kalij, fosfor, kalcij i željezo. A tu su i pektini, celuloza i druga biljna vlakna. Energetska vrijednost tikve je mala; iznosi oko 111 kJ, odnosno 26 kcal na 100 grama. Zbog niske kalorijske vrijednosti vrlo je pogodna za dijetalnu prehranu; za pretile osobe, dijabetičare, kao i osobe s oboljenjima želuca i tankog crijeva (zbog lake probavljivosti). Djeluje umirujuće, a ujedno regulira probavu zbog sadržaja celuloze i pektina.

Tikva kao lijek

Tikva je diuretik, zbog toga se preporučuje osobama s artritisom i gihtom. Ona štiti zdravlje očiju, jer je bogata karotenoidima. Ova namirnica pomaže smanjiti holesterol u krvi. Oblog od svježe naribane tikve primjenjuje se za ublažavanje bolova od proširenih vena. Kašika soka dnevno zaštitit će vas od bolesti mokraćnog mjehura, bubrega i prostate.

Pretpostavlja se da dnevne doze beta-karotena (7-10 mg), koje se mogu unositi u obliku kapsula ili još jednostavnije u obliku napitka, smanjuju rizik od pojave raka grla, želuca, jednjaka i grlića maternice.

Kao maska za lice tikva je prikladna za problematičnu kožu. Ona ne samo da njeguje i hrani kožu, nego je i štiti od raka – pokazuju najnovija istraživanja.

Tikva u prehrani i pripremi

Bilo da je kuhana, pečena, kao pire, u čorbi i u rižotu, kao pita ili nadjev, uvijek očarava svojom finoćom okusa i bojom. Mesnati dio najčešće se reže na ploške, veće ili manje kocke ili se riba.

Od sirove tikve pripremaju se salata i sok, može se pohovati ili koristiti kod pripreme slanih i slatkih jela. Tikvu narezanu na kocke možete kuhati na pari u poklopljenoj posudi iznad kipuće vode ili kuhati u kipućoj zasoljenoj vodi oko pet minuta na laganoj vatri. Jednako tako možete je pirjati na maslacu u poklopljenoj posudi uz dolijevanje temeljca ili vode oko pet minuta. Jedini slučaj kad se tikva priprema s korom jest kada je pečemo u pećnici.

Složite na lim okrenute prema gore polovice manjih ili izdubljene i očišćene ploške kod većih bundeva, poškropite ih rastopljenim maslacem i pecite na 190°C oko 45 minuta.

Odabir kuharskih tehnika samo je početak u pripremi jela od tikve. Kuhanu tikvu upotrijebite s maslacem kao samostalno jelo ili prilog, za pripremu umaka i hladnih salata.

Pirjana tikva može biti sastavni dio variva samostalno ili s drugim povrćem, kao dio nadjeva za palačinke, savijače crte najčešće u kombinaciji sa svježim sirom. Pečena sama za sebe je delicija, samostalno ili u kombinaciji s mesom, ili kao dio salatne marinade uz nju pristaju začini poput peršina majčine dušice, kadulje, lovora, muškatnog oraščića, đumbira i cimeta.

Krem juha od tikve

Krem juha od tikve jesenji je klasik koji će vas i vašu obitelj primamiti ugodnom bojom starog zlata. Osim što je ukusna i zdrava, vrlo je brzo gotova pa je pogodna za brzinsko spremanje ručka kada ste u gužvi.

Potrebno vam je:

  • 1 tikva (oko 300 g)
  • 2 velike žlice maslaca
  • 1 crveni luk, nasjeckan
  • 5 šalica pilećeg temeljca
  • muškatni oraščić,  sol i mljeveni crni papar.

Priprema:

Tikvu narežite na trakice od 2,5 centimetra, a u većem loncu otopite maslac. Otopljenom maslacu dodajte narezani luk i pirjajte dok ne dobije zlatno žutu boju, a zatim ubacite tikvu i pileći temeljac. Sve zajedno treba kuhati 15 do 20 minuta dok bundeva ne omekša. Kada je juha gotova sve zajedno usipajte u blender i sve dobro izmiksajte. Stavite malo muškatnog oraščića, soli i papra pa poslužite.

Ljekovite košpice

Tikva se uzgaja ne samo zbog jestivog ploda nego i zbog sjemenki. Njene košpice bogate su kvalitetnim proteinima i mastima. Obiluju i aminokiselinama triptofanom, glutamatom, vitaminima E i B, bakrom, manganom, kalijem, željezom cinkom i selenom.

Za razliku od ploda košpice su vrlo kalorične – daju čak 559 kalorija na 100 grama. Zato ih je preporučljivo kupiti neočišćene, tako da se zabavljate čišćenjem i pritom ne pojedete previše. Zbog prehrambenih vlakana preporučuju se u prehrani svih skupina ljudi, bez obzira na spol i dob da bi se održavala i osiguravala pravilna peristatika crijeva i provodila djelotvorna detoksikacija organizma.

Ljekovite košpice djeluju umirujuće, antistresno, antioksidativno a uz to snižavaju holesterol i poboljšavaju pamćenje. Možete ih jesti sirove, koristiti u pripremi namaza ili dodavati u kruh, variva, kolačiće i složence. Sjemenke dokazano pomažu kod povećane prostate i olakšavaju mokrenje. U Bugarskoj, Rumuniji, Turskoj i Ukrajini stope bolesti postale su niske, jer tamo su tikvine sjemenke dio svakodnevne prehrane.

Bučino ulje

Od košpica tikve dobija se bučino uije jedno od najhranjivijih vrsta ulja. Ono je odličan izvor esencijalnih masnih kiselina, antioksidanata, vitamina i sterola.
Ulje djeluje kao diuretik, poboljšava kvalitetu spermija i zdravlje kože, jača imunitet, sprečava dijabetičku nefropatiju i uravnotežuje hormone. Poznato je po blagotvornom djelovanju na prostatu. Ulje se obično koristi u pripremi salata ali može se dodavati u supe i šejkove. I sjemenke i ulje poznato su sredstvo narodne medicine za tjeranje glista i drugih crijevnih parazita.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Eliminacija je ključ uspjeha svake dijete

Eliminacija toksina je ključ uspješne dijete. Eliminacija je izdvajanje...

OVO JE RIJETKO POZNAT prirodni lijek protiv raka!

Amigdalin selektivno djeluje na stanice raka, odnosno ubija tumorske...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas