Lan je jednogodišnja biljka koja je svima dobro poznat po svojim ljekovitim svojstvima. Sjemenke lana sadrže na desetke hranjivih tvari: linolnu (omega-6), oleinsku (omega-9) te palmitinsku masnu kiselinu, a više od polovice masnoća sadržanih u lanu čini alfa linolenska kiselina (omega-3). Sjemenke lana pripadaju jednoj od najstarijih ljudskih namirnica bogate su i topivim i netopivim vlaknima, proteinima, vitaminom B1, magnezijem, cinkom i selenom. Baš zbog tih iznimnim nutritivnih vrijednosti, lanene sjemenke pokazale su se odličnima kod brojnih zdravstvenih tegoba, a u ovom članku saznajte kako se pravi tinktura od lana.
>>Lan kao lijek uspješno pomaže za…
Tinktura od lana kako napraviti
Kako da sami sebi pripremite tinkturu od lana?
20 g ove biljke potopiti u 100 ml alkohola jačine 90%. Ostaviti sadržaj da odstoji 15 dana, uz svakodnevno mućkanje, te nakon 15 dana procijediti.
Preporučuje se protiv pruritisa (kroničnog svraba kože), ekcema, hemoroida, varikoznog čira.
Previti oboljelo mjesto 2 puta dnevno, ujutro i uvečer.
Na isti način se priprema tinktura od lista koprive, koja je efikasna kod posjekotina.
>>Ulje lana kod ovim bolesti ima izuzetne rezultate
Čaj od lana
Čaj od lana se smatra odličnim sredstvom za poboljšanje probave. Veliko prisustvo omega-3 masnih kiselina, biljnih vlakana i biljne sluzi, pomaže u uspostavljanju normalnog rada organa za varenje. Olakšava pražnjenje creva, čisti organizam od nagomilanih otrova i pomaže u topljenju viška masti.
Čaj od lana se priprema od svježih sjemenki lana, tako što se dvije ravne supene kašike lanenog sjemena preliju sa 300 ml mlake vode. Sve se blago izmješa i ostavi poklopljeno da odstoji oko sat vremena, ali nikako duže. Nakon toga, tečnost se procjedi i tada je spremna za upotrebu.
Preporuka je da se ovako pipremljen čaj pije ujutru i na prazan stomak, kako bi pokazao najbolje rezultate.
50 g lanenog sjemena dnevno se smatra bezbjednim za ljude koji su bez zdravstvenih problema.
>>Kako da napravite odvar od lana saznajte OVDJE