S prvim toplim sunčevim zracima masovno se javlja i proljetni umor s tipičnim simptomima: tegobe s cirkulacijom, osjećaj nelagode, osciliranje raspoloženja, nesanica i bezvoljnost te slabljenje koncentracije i učinka na poslu.
Austrijski prehrambeni stručnjaci kao djelotvorno sredstvo protiv toga preporučuju uzimanje voća i ugljikohidrata te što više kretanja na čistom zraku.
Tjestenina, krumpir i proizvodi od integralnog zrna žitarica rastjeruju umor i bezvoljnost, jer izazivaju kontinuirano i trajno povećanje šećera u krvi.
Male količine ugljikohidrata dovoljne su da tijelo pokrene vlastitu proizvodnju serotonina koji ima važnu ulogu u metabolizmu. Serotonin utiče na raspoloženje, a njegova proizvodnja zavisi od svjetla: više svjetla znači i povišenu proizvodnju serotonina. Posljedica su padanje krvnog pritiska i kao rezultat toga tipični simptomi proljetnog umora.
Nivo serotonina u krvi u uskoj je vezi s nivoom šećera u krvi. Ona opet zavisi od ishrane i može se na taj način i regulisati. Ugljikohidrati putem složenog biokemijskog mehanizma utiču na pretvaranje triptopana u bjelančevinama u serotonin. S nedostatkom ugljikohidrata pada nivo serotonina, a s njom i volja. Slično dejstvo tvrde stručnjaci, može se postići i čokoladom, naravno uz cijenu da povećate konfekcijski broj odijela, jer je najmanja “doza” za odrasle da bi postigli isto dejstvo – oko 20 kilograma mliječne čokolade…