Tonovi – melem za dušu

-

Svako od nas posjeduje vlastiti zvučni identitet, a uspješnost terapije podrazumjeva usklađenost mentalnog ritma pacijenta sa ritmom muzike. Koliko muzika može da djeluje smirujuće svi smo imali prilike da se uvjerimo, ali da se ona koristi u psihijatriji i za liječenje – malo je poznato.

Bar na našim prostorima, jer je muzikoterapija kod nas uvedena tek 1993. godine, a za sada se primjenjuje samo u dvije ustanove, u Institutu za psihijatriju Kliničkog centra Srbije i Specijalnoj bolnici za cerebralnu paralizu i razvojnu neurologiju u Beogradu.

Muzikoterapija je psihijatrijska tehnika i znatno se razlikuje od običnog slušanja muzike. Uticaj muzike je svakako blagotvoran i preporučljiv, ali muzikoterapija nije samo puko slušanje muzike, sviranja ili pjevanja. Ova terapija podrazumijeva više elemenata: određenu prostoriju, prisustvo edukovanog terapeuta, jasno postavljen i definisan problem kod pacijenta, određenu tehniku koja se primjenjuje u seansi. Sve ostalo nije muzikoterapija, već dokolica, kaže predsjednica udruženja za muzikoterapiju dr Ranka Radulović.

- Google oglasi -

Ova tehnika može se primjeniti kod svih vrsta psihijatrijskih poremećaja, fobija, psihoza, kod poremećaja ličnosti, seksualnih poremećaja… a seansa može biti grupna ili individualna.

U osnovi muzikoterapije je teorija zvučnog identiteta. Svako od nas ima svoj zvučni identitet, bez obzira na spol i starost. Za svakog pojedinca taj identitet je specifičan i karakterističan.

Da bi seansa muzikoterapijom bila uspješna, mora se mentalni ritam pacijenta “pogoditi” s ritmom muzike koja se primjenjuje u terapiji. Prvi zvuci koje usvajamo su oni iz majčine utrobe, kao što su ritam srca, rad crijeva, disanje i oni su uglavnom u pentatonskoj skali, dakle onoj koja sadrži pet tonova.

Interesantno je da su i sve uspavanke na svijetu upravo u ovoj skali, što znači da su to tonovi koji smiruju i vraćaju osjećaj sigurnosti i zaštićenosti. Jedan od metoda u muzikoterapiji je i metod vođenih fantazija. Slušajući muziku, pacijent pokušava da zamisli kojoj životnoj situaciji odgovara ta muzika i kroz takvu vrstu fantazija oslobađa se napetosti i agresije. Metod aktivne muzikoterapije podrazumjeva komunikaciju s pacijentom putem glasa ili instrumenta. Ova tehnika je dala izvanredne rezultate u uspostavljanju kontakta s pacijentima kod kojih je verbalna komunikacija otežana ili onemogućena, kao na primjer kod autističnih osoba. Pokazalo se da je ovom metodom znatno poboljšan emocionalni kapacitet takvih pacijenata, da oni sebe i druge doživljavaju mnogo kvalitetnije. I kod djece s cerebralnom paralizom dokazano je da muzikoterapija utiče na razvoj psihomotorike, sluha, koncentracije, socijalnih veština, prilagodljivosti… Ova metoda se može primjenjivati i kod zdrave djece.

- Google oglasi -
Prethodni članak
Naredni članak

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Herbarium – Morski luk

Nazivi biljke Familija: LiliaceaeNarodni: Morski lukLatinski: Scilla maritimaLjekarski: Bulbus scillaeEngleski:...

Naučnici otkrili kako da zaustave metastaze raka!

Istraživači sa Univerziteta u Kaliforniji otkrili su enzim koji...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas