Trešnje, sočno voće s blistavom crvenom ili tamnocrvenom kožom, predstavljaju pravu poslasticu koja nam čuva zdravlje. Slatkog i osvježavajućeg okusa, ove male plodove karakterizira nevjerovatan balans slatkoće i blage kiselosti. Ne, trešnje nisu samo ukusne već su i iznimno korisne za naše zdravlje.
Trešnje su pravi dar prirode za naše tijelo, a obogaćene su vitaminima, mineralima i antioksidansima. Bilo da ih jedete svježe, koristite u slasticama ili preradite u sokove i džemove, trešnje ne pružaju samo ukusno zadovoljstvo već i niz zdravstvenih dobrobiti.
U nastavku saznajte više o ljekovitim svojstvima trešanja, te kako ih možete uključiti u svoju prehranu kako biste unijeli svježinu, slatkoću i zdravlje u svoj svakodnevni život.
Trešnje i zdravlje
Postoje različite sorte trešanja, svaka s jedinstvenim karakteristikama i okusom. Najčešće se dijele na slatke trešnje, kiselo-slatke trešnje i kisele trešnje.
Nutritivna vrijednost trešanja je blistava i veoma obećavajuća. Trešnje nisu samo ukusne, već i hranjive. Sadrže niz važnih hranjivih tvari kao što su vlakna, vitamin C, vitamin A, kalij, antioksidanse i druge fitokemije. Ove tvari imaju pozitivan učinak na zdravlje srca, imunološkog i probavnog sistem i opću dobrobit organizma.
Zdravstvene prednosti konzumiranja trešenja
Evo nekoliko načina kako trešnje imaju pozitivan utjecaj na vaše zdravlje.
Konzumiranje trešanja može pružiti brojne zdravstvene prednosti. Antioksidansi prisutni u trešnjama pomažu u neutralizaciji slobodnih radikala i smanjenju upale u tijelu. Također se vjeruje da trešnje imaju protuupalno djelovanje te mogu pomoći u ublažavanju simptoma artritisa i smanjenju rizika od određenih bolesti poput srčanih bolesti i dijabetesa.
Antioksidansi prisutni u trešnjama imaju protuupalna svojstva, što može pomoći u smanjenju upale u tijelu.
Neke studije su pokazale da trešnje mogu imati analgetska svojstva te pružiti olakšanje od bola, posebno kod problema poput artritisa i gihta.
Trešnje su prirodni izvor melatonina, hormona koji reguliše ciklus spavanja. Konzumiranje trešanja ili sok od trešanja može pomoći u poboljšanju kvalitete sna. Također ljekovitost soka od trešnje je korisna za visoki krvni tlak.
Nutrijenti poput kalija i antioksidansa u trešnjama mogu podržati zdravlje srca i smanjiti rizik od srčanih bolesti. Također trešnje su bogate i magnezijem, koji smanjuje rizik i pospješuje oporavak od srčanog udara.
Isto kao med, jabuke i luk, i plodovi trešanja sadrže kvercetin – jedinjenje koje ima snažna antikancerogena svojstva i značajno doprinosi prevenciji raka.
Poznato je da su trešnje nisko kalorično voće – oko 100 grama ploda ima svega oko 65 kalorija!
Zahvaljujući vlaknima, pektinu i velikom procentu vode samog ploda, trešnje vrlo brzo pružaju osjećaj sitosti, povećavaju energiju i ubrzavaju metabolizam.
Sada kada znamo kako su trešnje korisne poslastice i čuvar našeg zdravlja, isto tako vam savjetujemo da ne bacajte peteljke trešnje, već ih osušite i ostavite na sigurno mjesto. U narodnoj medicini za razne bolesti preporučuje se čaj od peteljki trešnje u različitim varijacijama.