Za vrijeme trudnoće zbog imunoloških, endokrinih, metaboličkih i vaskularnih promjena trudnice su podložne kožnim oboljenjima i velikim promjenama na koži.
Nakon usađivanja jajašca i stvaranja posteljice, organizam trudnice bude preplavljen hormonima koje izlučuju stanice trofoblasta – korionski gonadotropin, estrogeni, progesteroni i ljudski posteljični laktogen. Posljedice svih tih promjena mogu se uočiti na koži, kosi, noktima i sluznicama.
Promjene na koži mogu biti stalne ili prolazne, praćene svrbežom ili pojavom mjehurića i/ili sistemskim simptomima (temperaturom, glavoboljom, zimicom, tresavicom), mogu se pojaviti po cijelom tijelu ili samo na jednom dijelu.
Među česte promjene ubrajaju se i akne. Ako ste i prije trudnoće imali problema sa aknama, budući da je u trudnoći povećan rad lojnih žlijezda, moguće je da će se stanje pogoršati. Stoga, njegujte kožu preparatima namijenjenim problematičnoj koži, redovno radite pilinge i čistite lice.
Mrlje na koži tokom trudnoće
Melasma ili tamne mrlje, česta su promjena na koži trudnica. Manifestuje se u vidu tamnih mrlja najčešće u predjelu jagodica, čela, nosa i gornje usne. Nastaju kada estrogen i progesteron proizvode višak melanina, kao u slučaju kad je koža previše izložena suncu. Stoga, vodite računa i o tome da se kožu propisno zaštitite prije izlaska iz kuće.
Trudnički sjaj koji podrazumijeva sjaj na licu i blago rumenilo rezultat je povećanja kapaciteta krvi i cirkulacije. Također, tijelo u trudnoći proizvodi i veći broj hormona koji utiču na pojačan rad žlijezda lojnica, što dodatno pojačava sjaj lica. Pa ukoliko vam je koža premasna, jedino što možete je koristiti preparate koji uklanjaju višak masnoće sa kože.
Kod većine žena se pojavi svjetlija ili tamnija linija koja se proteže od pupka do sredine pubične kosti. Ova linija je neprimjetna prije trudnoće, a kada se pojavi nema potrebe da se zabrinjavate jer nestaje nakon poroda.
Budući da se u trudnoći cirkulacija pojačava, pri većem pritisku lako može doći do pucanja kapilara. To se najčešće može dogoditi u predjelu lica i vrata, a manifestuje se u obliku paukove mreže. Međutim, tragovi pucanja kapilara brzo izblijede, a još brže ukoliko povečate unos vitamina C i izbjegavate nagle promjene temperature.
Promjene kože na stomaku tokom trudnoće
Koža abdomena može postati suha i osjetljiva kako trudnoća odmiče, a ove promjene su uglavnom praćene svrbežom i pojavom strija. Svrbež se najčešće javlja u predjelu stomaka, kukova i donjem dijelu leđa. Kako biste ublažili ovekve simptome, preporučuje se upotreba hidratantnih krema ili prirodnih ulja za njegu.
Također, svrbež koji se javlja osim na stomaku, na rukama i nogama, praćen crvenilom i mnoštvom sitnih bubuljica može biti posljedica poremećaja koji se naziva pruritične urtikarijske papule i plakovi (PUPP). Javlja se kod jedne od 150 trudnica tokom drugog ili trećeg trimestra i nestaje nakon porođaja.
Također se, zbog pojačanog rada hormona na koži se mogu pojaviti novi mladeži i pjege, a oni koje ste imali i prije trudnoće, mogu postati tamniji. Ukoliko bilo koja od navedenih promjena ima pojačane simptome, te vam stvara probleme u svakodnevnom životu, obavezno posjetite ljekaka i zatražite stručno mišljenje i pomoć.