Turšija – Kako se priprema najbolji kiseli užitak iz smočnice?

-

kako se priprema turšijaTuršija je jedan od omiljenih kiseli užitaka, koje možemo pripremiti za zimnicu. Svako jelo koje smo pripremili, turšija će učiniti ukusnijim. Bilo da imate namirnice u vrtu ili da ih kupujete, potrebna je samo volja i par minuta da naučite kako se priprema turšija.

Naziv turšija potiče iz perzijskog jezika, od riječi torshi, iz koje imamo sve slične, mnogo poznate nazive. Značenje riječi torshi u prevodu znači kiselo mješano povrće. Ovaj naziv se od davnina koristi, a široko poznat je na Balkanu i Bliskom istoku za ovu šarenu salatu.

- Google oglasi -

Iako se svugdje turšija izgovara slično, postoje razlike u načinu pripreme, kako u vrstama povrća, obradi i začinima koji se koriste, tako i u količini soli ili šećera.

Turšija je fantastičan primjer ukusne i raznovrsne zimnice koja će idealno upotpuniti svako pečenje tokom kišnih jesenskih i hladnih zimskih mjeseci, a ovdje je recept za turšiju kojim lako možete napuniti svoju smočnicu šarenim teglama.

Recept za turšiju

Za pripremu možemo koristiti bilo koje sezonsko, uglavnom zeleno povrće. Zapamtite, u turšiju se ne stavlja crveno tj. zrelo svježe povrće kao što je crveni paradajz ili paprika. Ono fementacijom i odležavanjem u sirćetu postaje previše mekano i više posjeća na gnjilo nego na ukišeljeno povrće.

Sastojci za pripremu turšije

  • 5 kg povrća po izboru (kupus, paprika, krastavac, mrkva, cvjetača, zeleni paradajz, cherry rajčica). Budite kreativni, iskoristite svoju maštu u odabiru namirnica.
  • 1 litar alkoholnog octa
  • 3 litra vode
  • 400 grama šećera
  • 200 grama soli
  • 1 vinobran
  • Kantica s poklopcem od 10 kg

Odnos povrća za pravljenje turšije zavisi samo od vašeg ukusa i od onoga što vam je na raspolaganju. Vi sami treba da pronađete vaš savršen recept, baš onako, kako Vama i vašim ukućanima najviše odgovara.

- Google oglasi -

Kako se priprema turšija

Povrće i kanticu dobro operite. Narežite očišćeno povrće na željenu veličinu i poslažite u kanticu. U posebnoj posudi izmiješajte ocat, vodu, šećer, sol i vinobran te malo mješajte kako bi se sol i šećer brže otopili. Uspite miks u kanticu preko povrća, i zatvorite.

Stavite na hladno mjesto, daleko od dohvata djece i kućnih ljubimaca, i pričekajte dvije do tri sedmice. Nakon toga imate svoju domaću turšiju, jednostavno, zar ne! Sve skupa je gotovo za sat vremena, bez smrada, pranja teglica, a i kada nešto potrošite, samo dodajte novo povrće u otopinu. U slučaju da vam je prejako – dodajte vode, i počnite s grickanjem!

Pored kisele turšija, poznata nam je i slatka, odnosno voćna turšija. Kako i od čega se priprema voćna turšija, pročitajte ovdje.

- Google oglasi -

21 KOMENTARI

  1. ja u nista ne stavljam kozervans ,naprimjer u tegle napunim oprane izrezane paprike nalijem rasol koji sam napravila od vode octa soli i malo secera u tegle stavim po par zrna papra i lovorov list zalijem malo sacekan da paprike malo upiju dolijem jos zatvorim i u hladnu rernu na 130°oko 30 min ugasim ostavim dok se ne ohladi pospremim u podrum

  2. LIJEP POZDRAV << EVO PORAVOG I JADNISTAVNOG RECEPTA ZA TURŠIJU<<< SVE POVRĆE DOBRO OČISTITI OPRATI I STAVITI PAR SATI DA SE OCIJEDI VODA NA ČIST STOLJNAK<<< POREDATI POVRĆE U PLASTIČNO BURENCE ILI DRVENU KAČICU,DOK SVE OVO PRIPREMATE STAVITE 10 LIT,VODE DA SE KUHA KAD VODA PROKUHA SKINUTI SA ŠPORETA OI NEKA SE HLADI,, U HLADNU VODU DODATI OSTALE SASTOJKE SO,ŠEĆER ,LOVOROV LIST BIBERU ZNU, NIŠTA VINOBRANA ILI NEKE DODATKE JA TAKO PRAVIM I SUPER JE MOŽETE STAVITI I MALO MIROĐIJE………. JEDINO ŠTO SE TURŠIJA NESMIJE POMJERATI KAKO JE STAVITE NA ODREĐENO MJESTI I TU MORA DA OSTANE DO KRAJA <<ONA JE JAKO OSJETLJIVA I LAKO SE UZMUTI MUČAJUČI <<< DRAGI MOJI PROBAJ TE OVAJ RECEPT I NEĆE TE SE POKAJATI SRETNO VAM….

  3. Marko Pavlovic Toplim teglama i flasama se u stvari radi pasterizacija u domacim uslovima. Kada se radi o kuvanim zimnicama (dzemovi, pekmezi, kompoti i sl.) i nije neki problem. Tegle se zagreju u rerni do temperature da se ne opecete dok ih drzite i u njih se sipa skuvana, vrela zimnica, odmah se zatvori i sve se vrati u toplu rernu, do oko 80 C. Naravno da poklopci moraju biti termostabilni. Rernu drzati toplu jos oko 30 min. iskljuciti i ostaviti da se sve samo ohladi do jutra. Tegle se grejuu pre sipanja zimnice i ostavlja se sve da se samo ohladi da tegle ne bi pukle i da se produzi pasterizacija. Kod hladno spremanih zimnica kao sto je tursija, u tople tegle se stavlja gotova, ukiseljena tursija, krastavci i sl. i to ide u toplu rernu na pasterizaciju. Time se prekida proces daljeg vrenja-kiseljenja i sve ce duze trajati. Moze se i pre kiseljenja svo povrce staviti u tegle, preliti spremljenim prelivom zatvoriti i onda staviti u rernu, ali u HLADNU i polako je zagrevati do zeljene temperature. Obavicete pasterizaciju ali ce proces kiseljenja u svakoj pojedinacnoj tegli dosta duze trajati bice rezultat sirceta iz preliva a ne prirodnog procesa mlecnokiselinskog vrenja, i mozda cak biti i razliciti ukus u svakoj tegli. Nadam se da sam vam pomogao. Sretan rad i prijatno.

  4. NURA RADONCIC POLJOPRIVREDNI TEHNICAR NY USA Postovani prijatelji dopada mi se taj recept,mada ja pravim tursiju i na druge nacine i ovo cu probati,samo me zanima koji konzervans koristite i sta je to vinobran /jeli to esencija/ja kao konzervans koristim sasvim malo ulja,drzim sve u frizideru i nista mi se ne pokvari.srdacan pozdrav za sve.

Comments are closed.

Novi Sadržaj

Blitva recepti: Zdravi i ukusni načini pripreme blitve u vašoj kuhinji

Blitva je povrće koje je nezaobilazno u mediteranskoj kuhinji, a njezina popularnost raste zbog svojih brojnih zdravstvenih prednosti i...

Chia sjemenke za mršavljenje: Kako ih koristiti s limunom i jogurtom za najbolje rezultate

U potrazi za zdravim načinima mršavljenja, prirodni sastojci poput chia sjemenki sve više dobijaju na popularnosti. Chia sjemenke za...

Sok od koprive: Kako napraviti prirodni napitak za čišćenje krvi i jačanje imuniteta

U svijetu prirodnih napitaka, sok od koprive zauzima posebno mjesto zbog svog bogatog sastava i brojnih zdravstvenih koristi. Ova...

Može li cimet i med zaista pomoći u mršavljenju? Otkrijte jednostavan recept!

Cimet i med su već dugo poznati po svojim zdravstvenim benefitima, a sve više ljudi otkriva kako ova dva...
- Google oglasi -

Tradicionalne tehnike farbanja jaja sa lukom, vinom, biljkama i aluminijskom folijom

Uskrs je nezamisliv bez šarenih i ukrašenih jaja koja simbolizuju novi život, buđenje prirode i porodično zajedništvo. Danas postoji...

Tinktura od koprive: Ljekoviti dar prirode koji možete napraviti sami

Tinktura od koprive sve je popularniji prirodni preparat među ljubiteljima biljne medicine, a razlog tome leži u njenim izuzetnim...

Ovo morate pročitati

Kožni tretmani biljkama

Kožni tretmani uz pomoć ljekovitog bilja za uklanjanje apscesa...

Otežano disanje u ležećem položaju tijela

Kratak dah nakon fizičkih aktivnosti ili u trenucima ekstremnog...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas