Stres obično dijelimo na unutrašnji i spoljašnji. Unutrašnji stresovi su naše misli, osjećanja ili tjelesne senzacije (trnjenje ruku, lupanje srca, kratak dah, glavobolja…). Spoljašnji stres je brojniji i različiti (problemi na poslu, u partnerskom odnosu, egzistencijalni problemi, rokovi, konflikti, kvarovi, saobraćajna gužva…).
Stres, depresija, negativnost i strah postaju dominantne emocije. Više niste u stanju normalno funkcionirati na radnom mjestu i kod kuće. Pomislite da iz ovog začaranog kruga nema izlaza. Međutim postoje biljke koje Vam mogu pomoći.
Stres liječenje prirodnim putem
Valerijana – sinonim za smirenje
Valerijana ili odoljen (Valeriana officinalis) biljni je sedativ i anksiolitik. Mnoge kliničke studije dokazale su povoljno djelovanje valerijane kao sedativa. U narodnoj medicini koristi se još od 15. stoljeća, a biljka je sinonim za prirodno sredstvo za smirenje jer ima snažno smirujuće djelovanje.
Može se primjenjivati kao čaj, tinktura, u obliku tableta ili kapsula. Valerijana nije toksična i uglavnom nema nuspojava. Od mogućih nuspojava u literaturi se spominje moguće sniženje krvnog tlaka. Ne preporučuje se uzimati u kombinaciji sa sedativima ili hipnoticima.
Čaj od matičnjaka osigurava miran san
Matičnjak (Melissa officinalis) je biljka koja ima vrlo ugodan miris limuna. Ponekad se naziva i melisa, prema njenom latinskom nazivu. U ljekovite svrhe koristi se list biljke. Najčešće se upotrebljava protiv nervoze, tegoba probavnog sustava – grčeva i otežane stolice – te protiv nesanice.
>> Riješite se stresa za samo pet minuta uz ove sjajne savjete
Ako je upotrebljavate protiv nesanice, morate znati da je manje djelotvorna od valerijane i pasiflore. Ova biljka je sigurna i nema ograničenja za primjenu. Postoje kliničke studije koje su ispitivale kombinaciju matičnjaka i valerijane, te se ta kombinacija pokazala kao djelotvorna.
Opušteni snovi uz lavandu
Lavanda (Lavandula angustifolia) od davnina se koristi kao biljka za smirenje, opuštanje i lakši san. Može se koristiti dermalno (na koži), oralno i inhalacijski.
Tamna čokolada smanjuje stres
Istraživanja pokazuju da konzumiranje svega 30 grama tamne čokolade smanjuje nivo hormona stresa i anksioznosti u organizmu. Hormon stresa, kortizol, lako može postati neuravnotežen i dovesti do dugoročnih oboljenja i disfunkcionalnosti.
Tamna čokolada može biti od pomoći da se nivo pomenutog hormona smanji pa se zbog toga i preporučuje da se češće konzumira. Ipak, ne pretjerujte – kao što smo na početku rekli, 30 grama dnevno sasvim je dovoljno.
Kako liječiti stres
Odmarajte dovoljno, iskoristite svaki slobodan trenutak za odmor i ne zaboravite da je kvalitetan san najbolji način za regeneraciju čitavog organizma.
Uzmite dovoljno vremena za sebe ujutro ukoliko vam dan počinje tako da od zvuka budilice razmišljate o poslu ili o obavezama koje vas čekaju, vrlo je vjerojatno da ćete tokom cijelog dana osjećati stres.
>> 8 najopasnijih posljedica stresa
Lagano vježbajte, umjerena rekreacija djeluje pozitivno na nadbubrežne žlijezde, koje su odgovorne za sintezu hormona stresa. Deset minuta istezanja ili lagane šetnje je sasvim dovoljno da biste potaknuli pozitivne procese u tijelu.
Vrtlarstvo je hobi koji može biti izvrsno oružje u borbi protiv stresa. Rad u prirodi djeluje trojako; fizički napor djeluje antistresno kao i tjelovježba, boravak na svježem zraku u okruženju biljaka pruža tijelu potreban odmak od svakodnevice te smiruje um i fokusira ga na posao, a rezultati rada podižu raspoloženje i samopouzdanje.