Uklanjanje šećera iz prehrane odličan je način za rješavanje mnogih zdravstvenih problema. Šećer je ušao u svakodnevne namirnice koje čak i ne povezujete sa slatkom hranom. Većina nas svaki dan konzumira oko 88-120 grama šećera. To je znatno više od preporučene granice, tj. oko 24 grama za žene i oko 36 grama za muškarce.
Česta je želja za šećerom i vjerovatno ste čuli za izraz ‘šećerna groznica’, što se događa kada konzumiramo veliku količinu šećera na prazan želudac. Šećer ide ravno u naš mozak.
Konzumiranje šećera pokreće svaku stanicu u mozgu koja je programira kao ponašanje koje traži nagradu. Da biste uklonili šećer iz prehrane, potrebno je namjerno jesti i planirati.
Uklanjanje šećera iz prehrane
Donosimo vam šest savjeta o prehrani i načinu života koji vam mogu pomoći ukloniti šećer iz prehrane.
Održavajte hidrataciju
Hidratizirati znači nadoknaditi žeđ vodom, a ne kafom, čajevima s kofeinom ili gaziranim pićima. Ovi napitci mogu biti izvrsnog okusa i pružiti trenutačno olakšanje, ali također mogu dehidrirati vaše tijelo.
Stručnjaci savjetuju da pijete 6-8 čaša vode svaki dan kako bi kisik nesmetano strujao vašim tijelom i pomogao bubrezima i debelom crijevu da eliminiraju otpad. Što je najbolje, pomaže u izbacivanju viška šećera iz tijela.
Povećajte unos proteina i masti
Jedite ispravno za doručak; to ima značajan utjecaj na ostatak vašeg dana. Protein u obrocima daje vam trajnu energiju i smanjuje želju za slatkom hranom. Jaja, maslac od kikirikija, grah, mahunarke, proteinski smoothie, masna riba i orašasti plodovi bogati su proteinima.
Odaberite voće umjesto deserta
Većina deserta poput sladoleda, kolača ili kolačića puni su ludih količina šećera. To uzrokuje nagli skok šećera u krvi, jedan od razloga zašto se osjećate umorno, gladni i žudite za još šećera. Birajte zdravije alternative poput jabuka i mandarina.
Voće ne samo da smanjuje želju za šećerom, već i povećava unos vlakana, vitamina, minerala i antioksidansa u vašoj prehrani. Bobičasto voće poput malina, kupina, jagoda, krušaka i šljiva ima najmanje prirodnog šećera.
Jedite složene ugljikohidrate
Ugljikohidrati su dobri za vaše zdravlje, ali odabir pravih ugljikohidrata čini razliku. Složeni ugljikohidrati bogati su vlaknima i sporo se probavljaju. Čine ih zasitnijima što znači da su održiva opcija za kontrolu želje za šećerom ili nepravilnih prehrambenih navika. Slatki krumpir, tikva, grah, orašasti plodovi itd. imaju složene ugljikohidrate.
Pratite svoje spavanje
Bez obzira na to spavate li dobro ili ne, šećer u krvi raste svake noći kao dio prirodnog ciklusa ljudskog cirkadijalnog ritma. Mnoga su istraživanja potvrdila da kratko spavanje (manje od 6 sati noću) mijenja vaše hormone koji reguliraju apetit. Ti ljudi žude za dodanim šećerom, imaju nepravilne prehrambene navike i grickaju nezdravu hranu.
>> 7 dobrobiti koje donosi izbacivanje šećera iz prehrane
Smanjite stres
Tokom stresnih situacija razina inzulina pada, a razina hormona stresa raste. A vjeruje se da šećer ima umirujući učinak na hormone stresa, pridonoseći vašoj želji za šećerom kada ste pod stresom.
Možda nije lako, ali postavljanje rasporeda za vaš dan može zadržati razinu stresa pod kontrolom. Zauzvrat će biti ugodnije izbaciti šećer iz prehrane i pomoći vam da žudnju za šećerom držite pod kontrolom.