U 60 sekundi riješite problem ukočenog vrata

-

Vrat sadrži mišiće, tetive, ligamente i kosti. Oni rade zajedno kako bi poduprli glavu i omogućili joj da se kreće u mnogim smjerovima. Vrat može postati ukočen ili bolan kada se prekomjerno koristi ili ozlijedi, a za liječenje vam donosimo trik za koji vam treba svega 60 sekundi…

Ukočen vrat često se javlja kada se jedan od mišića napne. Ukočenost se također može razviti ako je ozlijeđen jedan ili više pršljenova. Ukočen vrat može postati bolan kada osoba pokuša pomaknuti vrat ili glavu.

- Google oglasi -

Obično je ukočen vrat posljedica manje ozljede ili incidenta. Ljudi često mogu ublažiti ukočenost vrata kod kuće. U rijetkim slučajevima, međutim, to može biti znak ozbiljne bolesti koja zahtijeva liječenje.

Ukočen vrat liječenje

Prvi korak
Prstima napipate bolno mjesto na vratu i to tako da koristite desnu ruku ako je bol na desnoj strani, odnosno lijevu, ako je na lijevoj strani vrata.

Drugi korak
Prstom, ili prstima (zavisno o površini) pritisnite bolno mjesto. Bol pritom mora biti značajna, ali izdrživa. Ako mjesto ne možete dobro dohvatiti, umjesto prstiju upotrijebite tenisku lopticu ili slični rekvizit.

Treći korak
Glavu polako okrenite suprotno od ukočene strane te je nagnite i zakrenite dijagonalno, kao da želite bradom dotaknuti pazuh. Zadržite položaj 10 sekundi te se opustite.

- Google oglasi -

Na ovaj način napinjete ukočeni mišić, a pritiskom ćete ga postepeno opustiti. Postupak ponovite desetak puta zaredom.

Ovaj će vam postupak smanjiti neugodnu bol u vratu, ali ukoliko se ona ponavlja svakako posjetite liječnika specijalistu kako biste dijagnosticirali uzrok i terapiju koja će je dugoročno ukloniti.

>>Bolovi u vratu i potiljku su različiti evo i zašto

Oblozi za ukočen vrat

Kod bolnog i ukočenog vrata možete primijeniti obloge hladne i tople. Prvih nekoliko dana stavljajte hladne obloge od leda, koji će smanjiti bol i upalu. Ostavite hladni oblog da djeluje 20 minuta. Ponovite postupak nekoliko puta dnevno.

Nakon toga započnite s primjenom toplih obloga (to može biti i topli tuš). Toplina će potaknuti cirkulaciju i dotok svježe krvi u područje vrata.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Crna ribizla

Intenzivna boja ribiza rezultat je visoke koncentracije antioksidativnih pigmenata...

7 savjeta kako zagrijati hladne noge i poboljšati cirkulaciju

Na sami spomen hladnoće brojnim osobama se ledi krv...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas