Jorgovan privlači svojim izgledom i mirisom, ovaj bjelogorični grm, odnosno malo drveće visine od 2 do 10 metara ima i ljekovita svojstva. Od cvjetova jorgovana tako se može napraviti i jorgovanovo ulje za masažu. Ulje jorgovana radi se kao i svaki drugi macerat, odnosno pripravak koji se dobiva potapanjem ljekovitih biljaka u ulje.
Ulje za masažu napravljeno od cvjetova jorgovana najkorisnije je za osobe koje pate od reume, kostobolje, neuralgije živca (vrlo jaka bol u području živca) i sličnih zdravstvenih problema. Ulje je najbolje iskoristiti unutar jedne godine. Mi vam donosimo recept za ljekovito ulje jorgovana koji ne može biti jednostavniji za pripremu.
Jorgovan dolazi u raznim bojama poput bijele, plave, ljubičaste, roze i žute a svaka od tih boja daje mu atraktivan i jedinstven izgleda pa nije ni čudno što se sve češće može vidjeti u vrtovima na našim prostorima. Ljetni jorgovan je poznat po tome što prilično dobro podnosi sušu pa ne morate brinuti ako ga nekad zaboravite zaliti.
Ulje jorgovana recept
Staklenku napunite cvjetovima jorgovana te nalijte bazno ulje (npr. maslinovo ili bademovo). Staklenku zatvorite vatom te pustite da odstoji tri sedmice na suncu nakon čega ulje procijedite. Ulje je tada spremno za upotrebu. Jorgovanovo ulje koristite za masažu bolnih reumatskih mjesta i ostale, na početku teksta navedene tegobe.
Kora drveta i kora omotača ljuske sjemena jorgovana koriste se za liječenje malarije, navale krvi u jetru te za liječenje probavnih tegoba poput proljeva. I listovi jorgovana vrlo su korisni, pa se koriste za liječenje groznice i bolesti usta kod djece, kongestije jetre (navala krvi u meko tkivo), tegoba probavnog sustava, tegoba dišnih organa (kašalj, bronhitis), kod povišene temperature, bubrežnih kamenaca, visokog krvnog tlaka te kod nametnika u crijevima.
Spomenimo još i da je domovina jorgovana Balkanski poluotok te da ovaj cvijet, omiljen u kršćanstvu u vrijeme Uskrsa, simbolizira ljubav.
Kako se priprema tinktura i čaj od jorgovana pročitajte na našem linku.