Ulje karanfilića aromatični antiseptik

-

Indonežani ga sade tik uz kuću kad im se rodi muško dijete, a kod nas se najčešće vezuje za zimu i kuhano vino.

Suhi i nerascvjetani pupoljci specifične arome često se koriste u kulinarstvu i kozmetičkoj industriji, ali imaju i brojna ljekovita svojstva. Upravo zbog uspješnosti liječenja treba provjeriti da li su pravi, a to se postiže kratkim potapanjem u vodi.

- Google oglasi -

Ako potonu i puste intenzivan miris, onda se radi o originalu jer ‘falsifikati’, dobiveni ekstrahovanjem etarskog ulja, imaju znatno slabiji miris i ne tonu tako brzo.

Ulje karanfilića za zdravlje

Ulje karanfilića odagnaće mentalnu iscrpljenost, depresiju i anksioznost, a pomaže i kod nesanice i problema s pamćenjem.

Uz to, srednjovijekovni je lijek za glavobolju, a četvrtinom kašičice mljevenog začina koju svakodnevno dodajete obrocima zaštitit ćete srce. Smatraju ga i prirodnim antibiotikom jer djeluje protiv stvaranja krvnih ugrušaka.

Zbog antiseptičkog svojstva ulje, koje treba koristiti razblaženo, korisno je za rane, posjekotine, osipe od vrućina i ubode insekata.

- Google oglasi -

Ulje također povećava otpornost na bolesti, pročišćava krv i ubrzava metabolizam. Pospješuje apetit, reguliše rad probavnog trakta i oslobađa od viška gasova u stomaku. Djelotvoran je i u liječenju malarije, tuberkuloze, kolere i gljivičnih infekcija, ali je i prirodni afrodizijak i pomaže kod prerane ejakulacije.

Za anginu kažu da nema boljeg lijeka od žvakanja karanfilića triput dnevno jer aromatično ulje uništava štetne mikrobe i smanjuje upale. Pred spavanje se preporučuje ispiranje grla čajem koji se spravlja od pola kašike karanfilića i šolje ključale vode, a pored toga, ovaj začin je blagotvoran i za otklanjanje sekreta iz disajnih organa.

Ulje se korsti i u industriji parfema i kozmetike, pogotovo za proizvodnju sapuna. Također se koristi i za oslikavanje porcelana, ali i za proizvodnju likera. Zbog karakteristčne arome i slatkastog okusa dodaje se prije svega u kolače i kompote, neizostavni je sastojak kuhanog vina, ali zauzima i posebno mjesto u pripremi pečenja i ribe, marinadama za divljač, u črobama i sosevima.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Idealna zimska namirnica je grah

Grah ne samo da je ukusna namirnica, nego posjeduje...

Sa kojim namirnicama treba postupati oprezno dok traje trudnoća

Neke namirnice, iako su nam omiljene, u trudnoći i...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas