Ulje lana se proizvodi od sjemenki biljke lana (lat. Linum usitatissimum). Sjemenke lana i laneno ulje bogati su alfa-linolenskom kiselinom (ALA), esencijalnom masnom kiselinom koja je vrlo korisna u liječenju bolesti srca.
Laneno ulje snižava razinu lošeg kolesterola, štiti od bolest srca te uravnotežuje visoki krvni tlak. Nekoliko studija pokazuje da laneno ulje može utjecati na snižavanje “lošeg” kolesterola, te tako može doprinijeti smanjenju rizika od srčanih bolesti.
Ulje od lana kao lijek
Laneno ulje za probavu
Kod osoba koje imaju problema s radom metabolizma, može biti korisno laneno ulje za probavu. Laneno ulje će pomoći ubrzati i olakšati proces probavljanja hrane.
Ako je riječ o upalnim bolestima crijeva, laneno ulje može smiriti upalu i popraviti štetu koja je nastala u probavnom traktu. Osim toga, laneno ulje može spriječiti razvoj žučnih kamenaca, pa i rastopiti postojeće kamence.
Laneno ulje za kosu i nokte
Laneno ulje se koristi za njegu kose, a pomaže i u održavanju zdravlja noktiju. Omega-3 masne kiseline u lanenom ulju doprinose zdravom rastu kose.
>>Kako da sami sebi pripremite tinkturu od lana saznajte OVDJE
Isto tako, esencijalne masne kiseline u ulju će dobro djelovati na suhe i lomljive nokte te će ih zaštiti od pucanja ili listanja.
Laneno ulje za lice
Esencijalne masne kiseline u lanenom ulju su blagotvorne za kožu. Crvenilo, osip kod ekcema, psorijaze i rozaceje često reagiraju na njihovo antiupalno djelovanje i umirujuća svojstva. Opekline i koža izgorena na sunca brže se liječi kada se pravilno tretira uljem.
Laneno ulje smanjuje rizik od nastanka raka i usporava starenje
Smatra se da lignani u lanenom ulju igraju ulogu u zaštiti od raka dojke, debelog crijeva, prostate, a možda i raka kože.
Laneno ulje i ženske bolesti
Laneno ulje se koristi za ublažavanje simptoma menopauze i menstrualnih tegoba, a koristi se i za liječenje ženske neplodnosti i endometrioze.
Laneno ulje kao lijek za štitnu žlijezdu
Uz pomoć lanenog ulja, možete liječiti bolesti štitne žlijezde. Liječenje štitne žlijezde lanenim uljem treba sprovesti zajedno s unosom lijekova i pod strogim nadzorom ljekara. Omega 3 masne kiseline u lanenim sjemenkama su dobre za probleme sa štitnom žlijezdom, jer sadrže protivupalna svojstva koja podstiču hormonsku proizvodnju.
Magnezijum i vitamin B6, koji se nalaze u lanenim sjemenkama također su važni za normalan rad štitne žlijezde. Jedna kašičica lanenog ulja ili 2 kašičice uzgojenog lanenog sjemena, dnevna je preporuka za liječenje hipotireoze.
Laneno ulje – čuvanje
Ulje lana je osjetljivo na svjetlost i temperaturu te sklono oksidaciji. Laneno ulje je potrebno čuvati u hladnjaku, dobro zatvoreno. Isto se odnosi i na laneno ulje u kapsulama.
Kako napraviti laneno ulje
U 1 litru hladne vode stavite 50 g lanenog sjemena. Staviti sve da ključa 2 minute, te zatim skloniti sa vatre. Pokriti vodu i nakon 10 minuta procijediti.
Ovo ulje, na isti način pripremljeno ali jače koncentracije (100 g sjemena na 500 ml vode), preporučljivo je u obliku vrućih obloga kod apscesa (zagnoja), čira, bronhitisa, neuritisa (upale nervnog vlakna), bolova u mišićima i zglobovima, te u slučaju uboja.