Ljiljan je prelijepa biljka koja raste širom svijeta, a ulje od ljiljana je poznato po mnogim prednostima za zdravlje. Cvijet ljiljana možete kupiti u cvjećarama ili sami uzgojiti u svom vrtu. Kako je odličan protiv opekotina, fenomenalno njeguje kožu poslije dugotrajnog izlaganja suncu. Ukoliko vam je koža pocrvenila ili ste blago izgorjeli trebate se istuširati hidratantnim gelom i obilno nanjeti ljiljanovo ulje. Slijedeći dan koža gotovo da vam se neće guliti, a zadržavate boju.
Pored toga što liječi mnoge kožne bolesti, ljiljanovo ulje možete koristiti i svakodnevno, za suhu kožu, posebno za dijelove na laktovima i koljenima, jer ima omekšavajuća svojstva.
Ulje od ljiljana recept
Da bi ste napravili ulje najbolje je da koristite bijeli ljiljan. Pored cvijetova potrebno vam je i čisto maslinovo ulje. Cvjetove i prašnike ljiljana potopite u maslinovo ulje u omjeru 1:3. Smjesu ostavite u staklenoj tegli na suncu mjesec dana. Prije korišćenja ulje je potrebno procjediti i presuti u tamniju staklenku. Nakon toga, držite ga na hladnom mjestu (može i u frižideru).
Kod manjih problema sa kožom i poslije sunčanja potrebno je samo na čisto tijelo nanijeti ulje i ostaviti da upija par sati. A, ukoliko je riječ o opekotini, operite je prvo hladnim čajem od kamilice, pa na nju stavite gazu natopljenu ljiljanovim uljem. Ukoliko se osuši, gaze mjenjajte i dodajite novo ulje. Postupak pranja kamilicom ponavljajte samo dva puta na dan, ujutro i navečer. Za par dana opekotina bi trebala biti sanirana, a što je najbolje, ožiljaka neće ostati.
Odličan lijek za hemoroide. Također može se koristiti u maskama za kozu, kosu, u skrabovima za lice. Jednostavno dodajte u ulje smedji sećer ili krupnu morsku so i koristite za pranje lica.
Kao maska za kosu, dodajte banana, jedno žumance po želji meda i nanesite na kosu nekoliko sati prije pranja.
Također se ljiljanovo ulje koristi kao lijek dok lišajeva, ekcema, osipa, i drugih upalnih procesa na koži.