Za šta se koristi i kako se priprema ulje od ljiljana

-

Ljiljan je prelijepa biljka koja raste širom svijeta, a ulje od ljiljana je poznato po mnogim prednostima za zdravlje. Cvijet ljiljana možete kupiti u cvjećarama ili sami uzgojiti u svom vrtu. Kako je odličan protiv opekotina, fenomenalno njeguje kožu poslije dugotrajnog izlaganja suncu. Ukoliko vam je koža pocrvenila ili ste blago izgorjeli trebate se istuširati hidratantnim gelom i obilno nanjeti ljiljanovo ulje. Slijedeći dan koža gotovo da vam se neće guliti, a zadržavate boju.

Pored toga što liječi mnoge kožne bolesti, ljiljanovo ulje možete koristiti i svakodnevno, za suhu kožu, posebno za dijelove na laktovima i koljenima, jer ima omekšavajuća svojstva.

- Google oglasi -

Ulje od ljiljana recept

Da bi ste napravili ulje najbolje je da koristite bijeli ljiljan. Pored cvijetova potrebno vam je i čisto maslinovo ulje. Cvjetove i prašnike ljiljana potopite u maslinovo ulje u omjeru 1:3. Smjesu ostavite u staklenoj tegli na suncu mjesec dana. Prije korišćenja ulje je potrebno procjediti i presuti u tamniju staklenku. Nakon toga, držite ga na hladnom mjestu (može i u frižideru).

Kod manjih problema sa kožom i poslije sunčanja potrebno je samo na čisto tijelo nanijeti ulje i ostaviti da upija par sati. A, ukoliko je riječ o opekotini, operite je prvo hladnim čajem od kamilice, pa na nju stavite gazu natopljenu ljiljanovim uljem. Ukoliko se osuši, gaze mjenjajte i dodajite novo ulje. Postupak pranja kamilicom ponavljajte samo dva puta na dan, ujutro i navečer. Za par dana opekotina bi trebala biti sanirana, a što je najbolje, ožiljaka neće ostati.

Odličan lijek za hemoroide. Također može se koristiti u maskama za kozu, kosu, u skrabovima za lice. Jednostavno dodajte u ulje smedji sećer ili krupnu morsku so i koristite za pranje lica.

Kao maska za kosu, dodajte banana, jedno žumance po želji meda i nanesite na kosu nekoliko sati prije pranja.

- Google oglasi -

Također se ljiljanovo ulje koristi kao lijek dok lišajeva, ekcema, osipa, i drugih upalnih procesa na koži.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Polovina trudnica se udeblja više nego što treba! Ipak ne treba jesti za dvoje

Jedna od najvećih zabluda u vezi trudnoće jeste ona...

Ulje klinčića napravite sami kod kuće i saznajte njegova ljekovita svojstva

Od davnina se ulje klinčića koristilo u medicinske svrhe...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas