Ulje žitnih klica bogato je vitaminom E i drugim dragocjenim sastojcima. Ovo ulje pogoduje i muškarcima i ženama, a poznati su slučajevi gdje je ulje žitnih klica izazvalo ovulaciju kod žena ili povećalo broj spermatozoida kod muškaraca, sve to kod ljudi s preranim nastankom steriliteta.
Još prije nego je znanost dokazala ovaj blagotvorni učinak žitnih klica na zdravlje čovjeka, seljaci su ih koristili kao samljeveno svježe zrnje sa klicama i davali pastusima i ostalim životinjama kako bi im povećali plodnost.
Doktori čak propisuju vitamine E, dobivene iz ulja žitnih klica, u slučajevima spontanog pobačaja, prijevremenog poroda ili neplodnosti pacijenta.
Vitamin E i trudnoća
U slučaju gubitka fetusa prije šestog mjeseca trudnoće, govorimo o pobačaju. Ukoliko do gubitka dođe između šestog i devetog mjeseca trudnoće tada govorimo o prijevremenom porodu. Doktori koji su istraživali utjecaj vitamina E iz ulja žitnih klica govore o njegovom jako blagotvornom djelovanju na ljudsko zdravlje, odnosno na reproduktivne organe. Vitamin E pomaže pacijenticama koje su krvarile i trpjele jake bolove. Također, vitamin E znatno smanjuje rizik od pobačaja ili rizik od prijevremenog poroda.
Vitamin E, najbolji prijatelj majki?
Donosimo vam jedno zanimljivo pismo objavljeno u časopisu „Prevention“ u prosincu 1966. godine.
„Željela bih svojim svjedočenjem dati prilog pohvali vitamina E. Nakon što sam u 4 godine rodila četvero djece, grudi su mi bile kao u starice. Iako žensko tijelo nije za mene samo seksualni simbol, bila sam nesretna jer sam bila još vrlo mlada i zaljubljena u svog muža. U međuvremenu, počela sam uzimati svakodnevne doze vitamina E u nadi da ću se riješiti bolova – i neestetskog izgleda – koji su prouzročile proširene vene. I gle čuda! Za dva tjedan grudi su mi ponovo postale čvrste kao u mlade djevojke! Čini se da su mi se i trbušni mišići učvrstili i da mi se i figura popravila (imam normalnu težinu). A moje vene? Još je prerano za donošenje zaključaka, no ovog sam mjeseca svega dvaput obukla specijalne čarape dok sam ih prije tretmana vitaminom E nosila svakodnevno kako bi ublažila bolove i otekline.“
Ulje žitnih klica je dobar izvor B kompleksa
M. S. Biskind je napisao izvještaj u „Vitamines and Hormones“ kako je ustanovio vezu između nedostatka u prehrani i hormonalne neravnoteže. Kod žena, ova se neravnoteža manifestira kao bolna menstruacija i bolovi u dojkama. Kod muškaraca se neravnoteža primijeti kao smekšanje testisa, hipertrofija grudi, nedostatak dlaka i gubitak libida.
Sterilitet u ovom slučaju prijeti i ženama i muškarcima, a da bi se sačuvali od toga važan je B kompleks. Biskind piše da je u slučaju tretiranja pacijenata B kompleksom, posebno u obliku sušene jetre, naišao na impresivno poboljšanje stanja endokrinih žlijezda kod pacijenata.
Sirove klice žita i ulje žitnih klica također su dobar izvor B kompleksa.
Razlika između prirodnog vitamina E i ulja žitnih klica
Vitamin E, dobiven iz ulja žitnih klica razlikuje se od čistog vitamina E jer ulje žitnih klica sadrži, pored vitamina E, i ostale važne hranjive sastojke, poput prirodnih proteina, minerala i svih vitamina iz kompleksa B, koji su obavezni za dobro zdravlje.
kupim zito u bio prodavnici, dobru saku zita pokiselim u vodi preko noci. Stavim u plasticnu resetkastu pocudu/cetku/ drzim 2-3 dana na tamnom ili u frizideru, pokrivene vlaznom gazom. Gazu ispiram svaki dan i oblijem zito pod slavinom .Posle 2-3 dana drzim zito na suncanom mestu ali prekrijem krpm . Kako raste tako ga makazama sisam i uzimam. Ovo zito je dobro staviti u vodu prije nego pijemo iz cesme neka stoji u bokalu voda i prstohvat zita. Ono unisti fluorid iz vode i ne treba vam filter. Takodje mi je zena koja se izlecila od raka govorila da je svakodnevno pila svezi sok od mladog zita.
koliko vidim na slici to je soja moram jos navesti da su bili slucajevi ako se dobro soja ne izvace moze da klije cak i u stomaku
kako proizvesti klice