Upalna bolest crijeva ili engl. Inflammatory bowel disease (IBD) općeniti je termin koji uključuje ulcerozni kolitis i Crohnovu bolest, poremećaje nepoznatih uzroka kojima je posljedica upala debelog ili tankog crijeva. Razlikujemo akutni i kronični kolitis. Akutni nastupa, uglavnom, s upalom tankog crijeva (enterokolitis). Od te bolesti mogu bolovati sve dobne skupine ljudi… Ulcerozni kolitis u probavnoj cijevi zahvaća isključivo debelo crijevo. Upala uvijek zahvaća izlazni dio crijeva (rektum) te se može širiti prema gornjim dijelovima debelog crijeva. Upala crijeva isključivo zahtjeva pravilnu ishranu a od velike pomoči može biti prirodni lijek koji se spravlja od raznog ljekovog bilja.
Simptomi kolitisa obično započinju nakon greške u ishrani. Nekoliko puta dnevno bolesnika napada nužda i bolovi u trbuhu. Proljevi uglavnom nisu obilni, a u stolici nema gnoja i krvi, ali može biti priličnih količina sluzi.
Nakon nekoliko sedmica stanje se smiruje, ali se može vratiti i trajati godinama. Znatan broj bolesnika vremenom ostaju bez smetnji uz prirodno liječenje, druge, pak, pogađa opstipacija (tvrda stolica), a ponekad se javljaju znakovi ulceroznog kolitisa.
Upala crijeva prirodni lijek
Dijetalna ishrana je osnova liječenja upale debelog crijeva, a primjenjuje se kao i kod ulceroznog kolitisa.
Sastav čaja za upalu crijeva:
- 40 g cvjetova i listova kunice (stolisnika)
- 40 g stabljike majčine dušice
- 30 g listova kadulje
- 20 g hrastove kore
- 20 g korijena srčanika
- 5 g žila i korijena lincure
Pripremanje i primjena čaja:
U 1 litru vode staviti 5 g mješavine trava. Kad provrije kuhati poklopljeno 1 minutu. Dnevno popiti svu pripremljenu količinu čaja.
Poslije svake obavljene nužde, ispirati se čajem od hrastove kore.
Područje oko trbuha odjenuti toplom odjećom. Obroci treba da budu manji, ali učestaliji (kao pri liječenju ulceroznog kolitisa). Dnevno se može popiti 1 čaša domaćeg crnog vina kuhanog sa srčanikom, a pije se u jednakim vremenskim razmacima 4 puta dnevno.
>>Prehrana kod ulceroznog kolitisa treba da bude ovakva…
Ovisno o težini oboljenja, vina se može popiti i više od 1 čaše. Vino se priprema tako da se u 1 litru stavi 10 g usitnjena srčanika i kuha 10 minuta. Ako se bolest ne povuče za 15 do 20 dana, onda se uz srčanik vinu dodaje 100 g bijeloga luka, neoguljenih česana (s time da se svaki česan malo stuca). Pije se na isti način kao i vino sa srčanikom.
Prirodni lijek za obnavljanje sluznice crijeva
Potrebni sastojci su:
- 1 mala žličica sjemenki lana
- 1 mala žlica piskavice
- 1 dcl mlijeka ili tekućeg jogurta
>>Crijevna flora prirodni lijek
Priprema:
- Lan i piskavicu sameljite i zajedno pomiješajte u posudi koju možete zatvoriti i na taj način čuvati na suhom.
- Pripravak se pije jednom dnevno, jednu malu žlicu smjese sjemenki se umuti u 1 dcl mlijeka ili jogurta te se popije uz ručak ili užinu.
- Koristi se uzastopce čak i nekoliko mjeseci, ovisi o organizmu i oboljenju.
Maslinovo ulje normalizira stolicu – Maslinovo ulje (bogato omega-3 nezasićenim masnim kiselinama) povoljno utječe na crijeva tako što aktivira kontrakcije žučnog mjehura te pojačava peristaltiku tankog i debelog crijeva. Rezultat toga je normaliziranje stolice.
Preporučuju se čajevi od ljekovitog bilja koje sadrži tanine i tvari koje smiruju upalu. Tanin djeluje na sluznicu probavnih organa i čini je otpornijom. Količina tanina u čaju ovisi o vrsti čaja, ali i duljini kuhanja. Čaj se može pripremiti od kamilice, metvice, stolisnika ili matičnjaka, zatim od kupinova ili dunjina lista te ploda borovnice.