Krajnici su građeni od limfnog tkiva koje učestvuje u zaštiti našeg organizma od štetnih materija.
Često su izloženi brojnim upalama kada dolazi do njihovog uvećanja, a što je najveći problem upaljeni krajnici postaju žarište iz kojih se infekcija može proširiti po cijelom tijelu.
Naime, usljed ponavljanih upala, u krajnicima se nakupljaju mnogobrojne bakterije (najčešće streptokoke i stafilokoke) koje u uslovima smanjene otpornosti organizma prelaze u krv, i bivaju nošene cirkulacijom do najudaljenijih organa uzrokujući probleme sa zglobovima, srcem i bubrezima.
U normalnim uslovima krajnici nisu vidljivi.
Ukoliko dođe do upalnog procesa, primjeti se rašireno crvenilo sluznice ždrijela i područja krajnika, koji su svakako uvećani. Ponekada se na krajnicima nalaze i bjelkaste supstance koje ukazuju na upalni proces.
U najvećem broju slučajeva upale uzročnik je betahemolitički streptokok kada se upala uspješno liječi penicilinskim antibioticima. Međutim, ukoliko je uzročnik virus, terapija antibioticima u potpunosti je neefikasna. Zbog toga se preporučuje uraditi bris ždrijela, koji će pokazati o kojem uzročniku se tačno radi, te što je najvažnije na koji je lijek taj uzročnik najosjetljiviji.
Tako ćemo biti pošteđeni beskorisnog trošenja lijekova koji nam zapravo ne pomažu.