Stomatitis ili upala usne šupljine je medicinski termin koji se odnosi na zapaljenje tkiva usta. To je stanje koje može dovesti do lakših ili ozbiljnijih poremećaja. Ova vrsta upale može zahvatiti različite dijelove usne šupljine, uključujući usne, desni, jezik, nepce i unutrašnju stranu obraza. Dvije glavne vrste uključuju herpesni stomatitis (tzv. herpes) i aftozni stomatitis (tzv. afte).
Upala sluznice ubraja se u najčešće bolesti usne šupljine. Pojavljuje se i u djece i u odraslih, a razni joj mogu biti uzroci. U djece nastaje uglavnom zbog nedovoljne njege usta, kao i od jakog prodora zubi. U odraslih može nastati od oštrih rubova zuba, zatim cigareta, suviše vrućih jela i pića i slično.
Simptomi upale usne šupljine mogu uključivati bol, jako crvenilo i oteklina cijele sluznice usta i jezika, bolno žarenje, bljutav i gorak okus te odvratan miris. Jezik je uglavnom obložen debelim sivo-bijelim slojem, a na rubovima često se mogu vidjeti mjehurići. Bolest je neugodna, gubi se tek za jelo a i govor je popraćen bolovima.
Upala usne šupljine prirodni lijek
Na sreću, postoje brojni prirodni lijekovi za liječenje upale usne šupljine, koje imate u kuhinjskom ormariću. U nastavku pročitajte koji su to prirodni lijekovi…
Kao i kod drugih bolesti usne šupljine, prevencija je uvijek najbolji lijek. Održavanje pravilne i stalne oralne higijene, pranje zuba nakon svakog obroka, značajno smanjuje rizik od bilo kakve infekcije.
Čaj za infekciju usta
Čajevi mogu biti korisni kao dodatak u ublažavanju simptoma infekcije usta zbog svojih protuupalnih, antimikrobnih i umirujućih svojstava.
Sastav čaja:
- 30 g listova čička
- 30 g stucana sjemena piskavice
- 30 g listova borovnice
- 20 g stabljike crvotočine
- 10 g stabljike komorača
Pripremanje i primjena čaja:
Trave usitniti, smiješati i skuhati umjeren čaj koji se priprema tako da se u 1 litru proključale vode stavi 5 g mješavine trava, zatim se poklopljeno kuha 1 minutu. Piti 8 puta dnevno po pola do 1 dcl čaja, umjereno zaslađenog medom, s time da bolesnik nije dijabetičar. Čaj se pije hladan. Prije upotrebe čaja potrebno je usta isprati posebno pripremljenim mlakim ili hladnim umjerenim čajem (5 g mješavine trava u 1 litru vode) od jednakih količina crvotočine (cijele biljke) i listova kadulje. U ustima se čaj 5 do 6 puta promućka, zatim ispljune i uzme nova količina.
Upala usne šupljine liječi se čajem od kadulje
Kadulja je najpoznatiji domaći lijek za upaljene desni, ima antimikrobna svojstva i može pomoći u ublažavanju bolova i smanjenju upale. Ispirite usta čajem od 3 velike kašike kadulje koje ste poparili s 1/2 litra kipuće vode. Ostavite preko noći, procijedite i koristite kao vodicu za usta.
Prirodni lijek za infekciju usta
Evo nekoliko prirodnih savjeta koji mogu pomoći u ublažavanju simptoma:
Ispiranje usta toplom slanom vodom. Pomiješate čajnu kašiku soli u čaši tople vode. Isperite usta ovom otopinom nekoliko puta dnevno. Sol može pomoći u smanjenju otoka i ublažavanju boli.
Primjena meda. Nanesite malu količinu prirodnog meda na zahvaćeno područje. Med ima antimikrobna i protuupalna svojstva.
Aloa vera gel. Gel iz lista aloa vere može pomoći u smirivanju upaljenih područja. Nanesite malu količinu gela na zahvaćeno područje.
Konzumiranje hladnih tekućina ili leda. Hladni napici ili led mogu pružiti privremeno olakšanje od boli i otoka.
Izbjegavanje iritantnih tvari. Izbjegavajte konzumiranje začinjene hrane, kiselog voća, alkohola i pušenja.
Oralna higijena. Redovito pranje zuba i upotreba neagresivnih pasta za zube mogu pomoći u održavanju oralne higijene.