Liječenje pomoću cvijeća provodi se na nekoliko načina: cvjetnim mirisima za inhaliranje koji podižu raspoloženje, umirujućim čajevima za piće, opuštajućom masažom cvjetnim uljem ili omogućavanjem nježnoj energiji cvjetne esencije da djeluje na najdublje osjećaje.
Cvjetna ulja
Eterična ulja izdvojena iz cvijeća snažno djeluju na mentalna i emotivna stanja. Udisanje njihovih para može djelovati opuštajuće, osnažujuće ili na način da podiže raspoloženje kod osobe. Jedan način inhaliranja mirisa jest da se jednostavno stavi nekoliko kapi na jastuk preko noći. Ipak, da bi imali veću kontrolu nad terapijom, koja je i dugotrajnija, potrebno je koristiti svijećnjak za eterična ulja. Pored spomenutih načina, eterična ulja možete dodati u toplu kupku, po nekoliko kapi, ili ih razrijediti i kroz masažu nanijeti na kožu.
Cvjetni čajevi
Cvjetni čajevi se koriste u medicinske svrhe već dugo godina. Lavanda, miloduh i timijan su se koristili za ublažavanje simptoma prehlade, dok su se kamilica i cvijet lipe koristili protiv nesanice. Bez obzira na svojstva, miris tih čajeva je već dostatan da se u njemu uživa.
Cvjetni tonici
Biljke koje djeluju na živčani sustav snažno djeluju i na tijelo. Poznate su kao tonici za živce, a okrepljuju i njeguju cijeli živčani sustav. Osnažujući tonici uključuju kantarion, kadulju i pelin. Među opuštajućim tonicima su grozničica, verbena ili sporiš i ušljivac.
Cvjetne esencije
Prirodni cvjetni lijekovi ne djeluju na organe u našem tijelu, kao što su srce, jetra ili pluća, i uklanjanje bolesti ako su ti organi zahvaćeni, već lijekovi djeluju na mentalna i emotivna stanja kod osobe. Ovdje možemo povući paralelu sa glazbom i reći da esencija cvijeta može čovjeku pružiti osjećaj zadovoljstva, ispunjenosti i sreće, baš kako to radi glazba koju slušamo. Neki ljudi danas upotrebljavaju pojam ‘vibracijska medicina’ kako bi analogiju između glazbe i cvijeća učinili jasnijom.