Kod nekih osoba se poslije duge i hladne zime javlja „proljetni umor”, ali to su ipak izuzeci jer dolazak proljeća uglavnom blagotvorno djeluje na raspoloženje i fizičku formu, ocijenio je profesor s američkog univerziteta Džordžtaun Norman Rozental.
Rozental je u intervjuu „Sandej tajmsu” istakao da proljeće donosi milionima osoba osjećaj veće snage, povećanje seksualnih aktivnosti, ali ponekad i rasijanost.
Promjena godišnjeg doba utiče i na mrežnjaču oka, koja je povezana s mozgom i reaguje na količinu svjetlosti izazivajući hormonske promjene.
Promjena količine hormona melatonina, koji prije svega djeluje na osjećaj umora i sna, ima glavnu ulogu u spomenutom procesu, kaže Rozental.
U proljeće tijelo, dakle, proizvodi manje melatonina što ljudima omogućava da se bolje osjećaju i imaju manje potrebe za snom i jelom.
Proljeće ne vraća samo dobro raspoloženje i energiju, već može da predstavlja i zaštitu za zube i kosti jer sunčevi zraci povećavaju u organizmu zalihe vitamina D, koje su se smanjile tokom zime, a imaju glavnu ulogu u očuvanju kostiju i zuba.