Uvae ursi folium – medvjeđe grožđe, medvjeđe uši ili medvjetka, biljka koja se u od pra vijeka koristi u naučnoj medicini. Više od 150 godina upisana je u skoro sve farmakopeje svijeta. Uvin čaj priprema se od biljke koja se naziva Uva ursi i jako je popularan za rješavanje problema s urinarnim traktom.
List se sabira u proljeće kad je najljekovitiji . Ljekovitost lista potiče od glikozida arbutina (arbutozida) i metilarbutina. Ima ih oko 11% ali propisi nalažu da list koji se koristi za pripremu čajeva ne smije imati manje od 6% ovih sastojaka.
Prilikom pripreme čaja, list se mora usitniti, ali i duže kuhati jer kožasta struktura lista onemogućava ekstrakciju ljekovitih sastojaka. Uvin čaj je jedan od najpoznatijih, a od ljekara najčešće preporučivan čaj.
Uvin čaj ljekovitost
Ljekovitost uvinog čaja datira još iz 2. stoljeća, a od tada se naširoko koristi kao diuretik i antiseptik. Narodna medicina diljem svijeta preporučuje uvin čaj za mnoge bolesti. Biljka je također korištena kao tonik za oslabljene bubrege, jetru i gušteraču te za ublažavanje glavobolja.
Sve do otkrića raznoraznih lijekova, čaj se uvelike koristio za liječenje raznih infekcija mokraćnog sustava. Za sve one koji bi još uvijek ipak radije pristali na alternativu, uvin čaj je i više nego potreban.
Ova čudnovata biljka može spriječiti postporođajne infekcije, nerijetko je korisna i za kronični proljev, a sadrži alantoin koji je dobro poznat po svojim umirujućim svojstvima.
Uvin čaj je odobren za liječenje mokraćnih infekcija, ali se ne preporučuje istovremena konzumacija gaziranih pića, octa i agruma jer uva djeluje bolje u lužnatom mediju.
Priprema i doziranje
Priprema se od cijelog lista biljke. Većina gotovih čajeva koji se mogu kupiti u ljekarnama i specijaliziranim prodavaonicama zdrave prehrane sadrže listove koji su već usitnjeni.
Priprema čaja je vrlo jednostavna. 7 grama usitnjenog lišća uve prelijte s 200 ml vrele vode. Potom se sve skupa ostavi da stoji najmanje pola sata. Čaj je nakon toga potrebno procijediti i piti polako.