Uzgoj, berba, sušenje i skladištenje cvijeća najbolji su načini da upoznate kvalitete mnogih ljekovitih biljaka, iako i kupnja cvijeća daje dobre rezultate.
Uzgoj
Uzgojiti ljekovito cvijeće relativno je lako, djelomično zato što su mnoge od tih biljaka divlje po porijeklu i ne obolijevaju mnogo od štetočina i raznih bolesti. Njihov aromatični mirisi često odbijaju štetočine. Uzgoj vlastitog ljekovitog cvijeća znači da točno znate što je na njega stavljeno, a možete odabrati organski uzgoj, upotrebljavajući kompost ako želite.
Berba
Sakupljanje cvjetova je trajan, a ne jednokratni proces. Većina će biljaka biti dovoljno snažna da dopusti opetovano branje u malim količinama, što potiče njihov daljnji rast. Najbolje je sakupljati cvjetove, stabljike i lišće kada su na vrhuncu, što znači u sunčano jutro, a za lišće prije nego što započne cvatnja. Ako sakupljate divlje cvijeće, budite sigurni da ste točno prepoznali biljku. Koristite se knjigom o divljem cvijeću i birajte ih dalje od prometnica. Pazite i na to da su neke biljke zaštićene zakonom i da ih je zabranjeno brati.
Sušenje
Kako biste uspješno osušili cvjetove i biljke, vlažnost mora biti odstranjena bez gubitaka osjetljivih ulja iz biljke. Prirodno sušenje u prozračnom kuhinjskom ormaru je možda najbolje rješenje. Pećnica, čak i na najmanjim temperaturama nije prikladna za sušenje cvijeća, osim jedino možda korijena nekih biljaka.
Čuvanje
Osušene cvjetove čuvajte u posebnim kutijama u koje ne ulazi zrak, na tamnom mjestu, a na njima označite naziv i starost. Ako vješate snopove držite ih na suhom i prozračnom mjestu, izvan dosega sunčeve svjetlosti.