Valerijana biljka (Valeriana officinalis) koja uspijeva u Europi i Aziji. Ne treba je miješati s Gospinom papučicom koja se često zove “američka valerijana” iako te dvije biljke imaju slično terapijsko djelovanje.
Neki autoriteti misle da ime “valerijana“ potječe od latinskog „Valere” — biti dobra zdravlja. Drugi misle da potječe od imena latinskog liječnika Valerijana koji je prvi upotrijebio tu biljku u medicini. Ona je nekoć bila tako cijenjena zbog iscjediteljskih svojstava da su je zvali blagoslovljenom biljkom.
Valerijana biljka je tradicionalni lijek za funkcionalne tegobe živčanog sustava. Spominjala se kao domaći lijek u knjigama iz XI. stoljeća. Jedan recept iz XV. stoljeća propisuje: “Kada se ljudi bore, a vi želite da prestanu, dajte im sok od amantile, naime valerijane, i mir će odmah uslijediti.” U članku u časopisu British Medical Journal objavljenom 1928. doktor Manson pisao je da je valerijana biljka “najbolji lijek za nervozu”.
Valerijana biljka
Danas mnogi neortodoksni liječnici primjenjuju valerijanu, ali nažalost, često se kombinira s bromom, koji taj dragocjeni prirodni lijek pretvara u kemijski lijek. Fitoterapeuti preziru tu praksu i upotrebljavaju biljku samu ili u kombinaciji s drugim biljkama.
Ona sadrži valerijaničnu, mravlju i acetičnu kiselinu, jedno eterično ulje, smolu, amidon, jedan glukozid i dva alkaloida, hatrin i valerijanin. U fitoierapiji se djelovanje toga korijena smatra dobrim za živce, antispazmodičnim, sedativnim, umirujućim i sredstvom protiv vjetrova.
Valerijane ljekovita svojstva
Doktor William Fox daje slijedeće informacije o medicinskoj vrijednosti valerijane biljke.
“Posebno je korisna za živčane tegobe, naročito kod nervoznih, histeričnih, nestabilnih i razdražljivih žena. Doza je jedna ili dvije čaše čaja od korijena valerijane ili 20 do 30 kapi tinkture u zaslađenoj vodi tri ili četiri puta dnevno.
Doktor Clymer pak ima sljedeći savjet: “U svim slučajevima teže nervoze čiji je uzrok želudac, najbolji rezultati postižu se sa slijedećom kombinacijom: tinktura kamilice 3 cl, tinktura valerijane 0,75 cl.
“Pet do trideset kapi svaka tri sata ili manje, ovisno i težini simptoma.”
Doktor Yemm napisao je: “Umirujuća je i širi se cijelim organizmom, umiruje živčani sustav u slučajevima razdražljivosti, nesanice i histerije. Posebice je dobra za slučajeve nervoze u djece. Jasno i izravno utječe na cerebrospinalni sustav i vraća ga u ravnotežu, ako je bio neuravnotežen. Taj korijen ublažava bol i olakšava san. Osobe ”na rubu živaca” osjećaju posebne dobrobiti od njega.
Čaj od valerijane
Priprema i upotreba, pripremite čaj kako slijedi: valerijana 30 grama, voda (vrela) pola litre, doza: jedna ili dvije čaše četiri puta dnevno.