Zanimljivo je da školska medicina neće upravo o plućnim bolestima nikako promijeniti svoje mišljenje. Kurama ležanja, svjetlom, zrakom i suncem možemo mnogo postići.
Tim ljekovitim činiocima ne možemo poreći njihove vrijednosti. Nekad je na ulazu jednog sanatorija u Arosi bila napisana poznata izreka koja daje dobar uvid u pravi način liječenja plućnih bolesti: (Uperite pogled u planine, od njih dolazi pomoć).
Tim je riječima školska medicina pošteno priznala da pri plućnim bolestima osobito pomažu klimatske prilike, posebno planinski zrak u brdima. Drugo važno pravilo koje moramo uzeti u obzir je ljekovita prehrana. Tijelu treba za regeneraciju davati tvari koje mu nedostaju. U hrani mora biti obilje kalcija i vitamina. Prijesni, svježi sok mrkve, ili svježa naribana mrkva, svježe istisnut sok grožđa, naranče, grejpa i druge visoko vrijedne sokove moramo dobro izmiješati sa slinom i piti ih polako u gutljajima. Voćni sokovi, koje tako pijemo nemaju neugodnih nuspojava.
>> 3 nevjerovatna lijeka iz kuhinje protiv dosadnog kašlja
Liječenje plućnih bolesti
Na stolu mora uvijek biti dosta svježeg povrća i salate s limunom, a nikako s octom. Količinu bjelančevina moramo smanjiti, a preporučuju se prirodni, biljni začini koji podstiču tek (apetit). Neizostavno je nužan lako probavljivi preparat kalcija. Uvijek iznova postižem znatne uspjehe Urticalcinom, kompleksom kalcijevih spojeva, te biljkama koje sadrže mnogo kremene kiseline — Galeopsis. U vezi s tim treba spomenuti osobito ariševu mahovinu Usnea.
Divljač naveliko iskorištava djelovanje Usne koja jača dišne organe, pa i mi ne smijemo zaboraviti ariševu mahovinu u liječenju slabih i bolesnih dišnih organa. Tko ne podnosi žvakanje svježe
mahovine, neka pije čaj ili ekstrakt Usneasan napravljen od svježe mahovine.
Sve to nisu lijekovi u užem smislu riječi, već u neku ruku hrana koja ostvaruje Paracelsusovu izreku: (Hrana mora biti lijek, a lijek mora biti hrana). Biljke uistinu pripadaju kategoriji ljekovite hrane. Ako podnosimo riblje ulje, ono je također korisno.
Psihoterapija je za plućne bolesnike od vrlo velike važnosti. Nužno je da dobro djeluju žlijezde s unutrašnjim lučenjem, a na to utječemo duševnim raspoloženjem.
Moramo potaknuti i rad kože; preporučljivo je nježno četkanje kože i poslije toga mazanje pogodnim uljem za kožu. Mislimo da ne treba posebno naglasiti da je za normalno liječenje nužan besprijekoran rad crijeva i bubrega.
Bolesnici koji se budu držali spomenutih savjeta, sigurno će kurama ležanja postići dobre uspjehe i zbog brzog ozdravljenja izazvati ushićenje liječnika. Nikako ne smijemo zaboraviti da je prijeko potrebno sve nedostatke i slabosti istodobno potpuno iskorijeniti, onda će tek biti shvatljivo, zašto su uspjesi bolji i brži nego inače.