Vidac ili Obična očanica jednogodišnja je biljka, visine 10 do 15 cm. U gornjem je dijelu razgranjena i pokrivena mekanim dlačicama. Biljka je polu nametnik jer se svojim usisnim korjenjem pričvrsti za livadne trave i siše im sokove.
Listovi su nasuprotni, jajastog oblika i na vrhu oštro nazubljeni. Cvjetovi se pojavljuju u pazušnima gornjih listova, a boja im je bijela ili blijedo ljubičasta. Po cjevastim cvjetovima nalaze se male žute mrlje. Stanište biljke vidac – raste na suhim livadama, šumskim čistinama i neplodnim zemljištima.
Ljekoviti dio biljke: za lijek sakuplja se čitava biljka, bez korjena.
Ljekovitost vidca
Vidac u sebi krije glikozid rinantin, vitamin C, eterična ulja, smole, gorke tvari i kiselinu eufrastan.
Narodna medicina je u njemu prepoznala jedino sredstvo koje može pomoći kod ozbiljnih očnih problema
Ljekovito djelovanje: osnovno djelovanje biljke koristi se u liječenju očiju. Upotrebljava se kod upale očne spojnice, slabosti očiju zbog premorenosti od čitanja ili pisanja, upale rubova kapaka, upale šarenice, glaukoma, čira na rožnici, upale suzne vrećice i sl.
Vidac se preporučuje i kod bolesti dišnih organa, kao što su kijavica, gripa, bronhitis, probavne smetnje, te želučanih i crijevnih bolova.
Za liječenje svih očnih problema, na raspolaganju vam je svježi sok od biljke ili sušeni vidac. Od svježeg soka možete napraviti prirodne kapi za oči ili ga iskoristiti za obloge.
Prirodne kapi napravite na sljedeći način: svježi sok od vidca razrijedite destiliranom vodom i nakapajte po dvije kapi u oko.
Drugi način je priprema čaja kao kupke za ispiranje oka ili za obloge. Pola čajne žličice suhe biljke prelijte s 2 dcl kipuće vode i ostavite da odstoji 1-2 minute. Procijedite i mlakim čajem ispirite oči 2-3 puta na dan.
Od mlakog čaja možete napraviti i obloge. Ostavite ih na očima oko 5 minuta, dok ne primijetite da se oblog osušio.
Tokom noći, oblog možete ostaviti i duže. Uvijek koristite isključivo svježe pripremljeni čaj. Ako imate vrlo osjetljive oči, čaj razrijedite s prokuhanom, mlakom vodom.
Za liječenje težih upala, vidac možete pomiješati s nevenom, kamilicom ili komoračem koji će pomoći u ublažavanju simptoma i bržem ozdravljenju.
Uz ovaj tretman, za jačanje očnog živca, preporučuje se 1-2 puta dnevno uzeti prstohvat (na vrh noža) samljevene suhe biljke vidca, oralno (možete ga npr. dodati u juhu).
Oblozi protiv ječmenca
Prelijte pet žličica biljke vidac s 250 ml vruće vode i ostavite deset minuta da odstoji, a potom procijedite. Procijeđeno bilje umotajte u gazu i prislonite na ječmenac. Oblog držite 5-7 minuta. Toplina će pomoći očistiti ječmenac i ubrzati oporavak oka.
Čaj za jačanje vida
Dvije čajne žličice sušene biljke prelijte s dva decilitra kipuće vode, pustite da odstoji poklopljen petnaest minuta, uz povremeno miješanje, a zatim ga procijedite. Pijte 3 puta dnevno po šalicu čaja, uvijek svježe skuhanog i nezaslađenog.