Hormonski disbalans, koji počinje u četvrtoj deceniji, može da ima brojne posljedice. Višak estrogena u organizmu kod žena može da izazove mnoge bolesti i poremećaje kao što su: neplodnost, miom u materici, osteoporoza, depresija, endometrioza, zgrušavanje krvi, neravnoteža hormona štitne žlijezde, autoimune bolesti…
U ženskom tijelu estrogen ima više od 300 bioloških funkcija, te utječe na više od 900 genetskih poruka koje tijelo šalje kako bi se uspješno reguliralo. Estrogen je jedan od spolnih hormona koji se dominantno stvara u ženskom tijelu. Odgovoran je za razvoj ženskih spolnih karakteristika te određuje vanjski izgled tijela. Njegov glavni izvor je jajnik, iako se stvara i u masnom tkivu te nadbubrežnoj žlijezdi.
Od psihičkih simptoma najčešće se javljaju pojačana nervoza, razdražljivost, nesanica, smetnje pamćenja i koncentracije. Također može da se pojavi sniženo i promjenljivo raspoloženje, a može se razviti i depresivni poremećaj.
Višak estrogena simptomi
Do viška estrogena uglavnom dolazi u četvrtoj deceniji života. Kako postajemo stariji, ravnoteža hormona se narušava, pa je tako kod žena u srednjim tridesetim godinama smanjen nivo progesterona (120 puta brže nego što se smanjuje lučenje estrogena), pa estrogen sve više dolazi do izražaja.
>>Kako smanjiti višak estrogena prirodnim putem
Kad estrogen “nadvlada” ostale hormone (progesteron i testosteron) javljaju se rani simptomi njegove dominacije. Prvi simptomi su nagomilavanje sala oko struka i bokova, umor, neraspoloženje, razdražljivost, nesanica, problemi sa pamćenjem, usporen metabolizam, opadanje kose, glavobolje i migrene, pad libida, nadimanje, depresija i anksioznost, bolna osjetljivost grudi, infekcije, suhoća vagine, neredovne menstruacije.
Srećom, ovi simptomi mogu da se prorjede i potpuno nestanu ukoliko se povrati ravnoteža hormona, unošenjem progesterona. Veoma je važno koristiti prirodan, bioidentičan progesteron, jer unošenjem sintetičkog hormona može da se napravi još veća šteta.
Postoji nekoliko prirodnih načina da se ponovo uspostavi ravnoteža hormona u organizmu. Jedan od njih je zdrava ishrana: izbegavanje gotove, industrijske hrane i uzimanje svježih namirnica. U ishranu valja uključiti što više kupusnjača kao što su kupus, brokoli, karfiol, kelj. Zatim spanać koji sadrži supstance koje pročišćavaju jetru i izbacuju višak estrogena. Trebalo bi jesti hranu bogatu proteinima koji se lako vare, i piti puno vode.
>>6 simptoma poremećaja hormona
Manjak progesterona
Umanjuje rad štitne žlijezde što vodi padu šećera u krvi to pojačava žudnju za slatkišima i dovodi do još većeg pada progesterona, a to izaziva povećanje tjelesne težine.
Smanjenje stresa je, također, neophodno, jer se tako smanjuje i nivo estrogena. Više sna i relaksirajućih tehnika poput joge potpomažu smanjenju stresa. Da se ne biste izlagali kseno-estrogenima treba maksimalno smanjiti upotrebu hemikalija.
Posljedice su mnogobrojne: agresija, nervoza, nadimanje, zadržavanje vode u tijelu, akne, glavobolje, napadi panike, želja za hranom i slatkišima, gojenje…
Za vraćanje hormonalne ravnoteže koja ne dolazi samo sa tabletama, puno je bolja varijanta zdrava i uravnotežena prehrana i tjelovježba koje znatno pridonose vraćanju hormonalne ravnoteže.
Kako da uspostavite ravnotežu
- Jedite četiri do pet obroka dnevno, sa puno voća, povrća i nemasnog mesa
- Vježbajte svakog dana barem 60 minuta, to može da bude i ples
- Uzimajte suplemente magnezijuma, vitamina B6, D, kalcijuma, laneno sjeme i probiotike
- Progesteronske kreme brzo prodiru do ćelija i uspostavljaju ravnotežu hormona
- 20 minuta na suncu oslobađa od depresije i neraspoloženja i poboljšava san i koncentraciju